JANSKÉ LÁZNĚ

Janské Lázně - Farmapark Muchomůrka (3,5 km)

Dětský ráj bez pravidel, to je Farmapark Muchomůrka. Vaše ratolesti se tu zabaví na celý den. Kromě her tu na ně čekají volně se pasoucí kozy, ovečky, králíci i prasátko. Je tam vážně krásně, vřele doporučuju. Synovi byl rok, když jsme tam byli a už si vyhrál. Nejraději lezl mezi kozími bobky :) 

Auto nechte na centrálním parkovišti v Janských Lázní. Negativem návštěvy je nepříjemná suma za parkovné, bohužel. Z parkoviště se vydejte směr penzion Duncan. K farmaparku vás dovede zelená turistická stezka Javorovou álejí. Cesta je příjemná, jen sešup od Duncana asi 100 metrů vede po lesní cestě plné výmolů. Zvládnout se ale v pohodě dá. 

Jak seběhnete dolů, trasa se napojí na Krakonošovu Muchomůrku. Budete potkávat nejrůznější dřevěné instalace pro aktivní i pasivní odpočinek. Zpět se lze vrátit stejnou cestou (celkem cca 3,5 km), nebo oklikou přes Svobodu nad Úpou. 

Černá hora - Hofmannovy boudy - Vesna - Janské Lázně (9 km)

Příjemnou vycházkou bude okruh kolem Janských Lázní. Lanovkou vyjeďte na Černou horu. Tam můžete zajít na rozhlednu, projít se po mnoha turistických cestách, nebo se jen kochat výhledem. Dolů sejděte po asfaltové černohorské silnici, až k Hofmannovým boudám. Tady se napojíte na bezbariérovou stezku. 

Přejděte přes silnici směrem ke Zlaté vyhlídce. Můžete zajít až k ní (a vrátit se pak kus zpět), nebo na rozcestí rovnou odbočte vlevo, do Rudolfova dolu. Ten vás dovede k dětské léčebně Vesna. Míjet budete několik lázeňských pramenů. Od léčebny do centra Janských Lázní se projdete Horní promenádou. Celý okruh měří 9 km.

Černohorské rašeliniště (5 km)

Velmi oblíbeným cílem turistů je černohorské rašeliniště. Návštěvníkům je přístupno od června do půlky října. A ačkoli tuto trasu uvádím, že ji lze s kočárkem projet, je to na zvážení. Trasa vede zčásti po povalových chodníčcích, zčásti po kamenité cestě, pro kočárek to není velký problém. Je ale místy úzká a pokud bude na NS hodně lidí, může kočárek prostě překážet. Dále od Hubertovy vyhlídky k Pardubickým boudám (asi 500 m) to pro kočár vhodné není - cesta klesá, jsou na ní velké kameny, kořeny. 

Na naučnou stezku se vydejte od horní stanice lanovky na Černé hoře. Po červené pokračujte k Černé boudě pohodlnou lesní cestou. U Černé boudy se můžete pokochat výhledem na Sněžku. Zde se napojte na značenou NS, která vás přes Václavák dovede k Hubertově vyhlídce. S kočárkem bych tady trasu ukončila a vrátila se zpátky. Pokud budete mít s sebou nosítko a nevadí vám kočárek přenášet, pak u vyhlídky šupněte dítko do nosítka a pokračujte přes Velké Pardubické boudy, tak projdete celým rašeliništěm. Stezka měří cca 3,5 km, z horní stanice lanovky k Černé boudě je to cca kilometr.

Černá hora - Pražská bouda - Janské Lázně (9 km)

Další z krásných tras, kterou můžete s kočárkem absolvovat, je až na Václavák shodná s vycházkou na Černohorské rašeliniště. Proto lze tyto dvě trasy různě kombinovat. Cestu tedy začněte u horní stanice lanovky, a po červené dojděte přes Černou boudu až na Václavák. 

Z Václaváku stále po červené pokračujte až na Pražskou boudu. Míjíte Sedlo pod Kolínskou boudou a Kolínskou boudu. Až se u Pražské boudy vynadíváte do Podkrkonoší a na Ještěd, vraťte se na rozcestí Sedlo pod Kolínskou boudou a odbočte na modrou. Je to zároveň cyklostezka a místy vede z pěkně prudkého kopce. Dovede vás přímo pod dolní stanici lanovky. Nebo můžete u Silbersteinova plodného pramene odbočit na asfaltku a dojít k Hoffmannovým boudám. Celkem ujdete 9 km.