JIZERKA, SMĚDAVA,OLDŘICHOV

Bukovec - Jizerka - rašeliniště Jizerky - Safírový potok (6 km) 

Nejznámější osadou Jizerských hor je bezpochyby Jizerka. Je známá zejména svými teplotními výkyvy, - 30 stupňové mrazy tu nejsou žádnou výjimkou. Není divu, však je malebná Jizerka nejvýše položenou obcí v ČR. 

Auto nechte na parkovišti pod Bukovcem. Až do Jizerky jděte po cyklostezce, souběžně s ní jdou i modrá a červená turistická značka. U Langeho památníku se připojíte na NS Tři iseriny. V Jizerce lze navštívit Muzeum Jizerských hor. 

Projděte osadou, stále po cyklostezce a okolo Hnojového domu zamiřte k rašeliništi. Opustíte pohodlnou asfaltku a čeká vás chůze po dřevěných chodníčcích. I pro kočárek jsou ale pohodlné. 

Z rašeliniště se vracíte zpátky, ale hned na první odbočce zahněte doprava, k Safírovému potoku. Nádherná procházka, ale po úzké pěšince vhodné pro pořádná terénní kola. Po cca 1 km se napojíte opět na cyklotrasu, která vás dovede zpět skrz Jizerku až do Bukovce.

Kořenov - rozhledna Štěpánka a zpět (5 km)

Z Kořenova se vydejte po silnici do Příchovic. Tam se napojte na modrou a zelenou turistickou trasu a jděte k rozcestí Hvězda. Cesta je stále asfaltová, mírně stoupá. Od Hvězdy ke Štěpánce je to pak už kousek, za to ale pořádně do kopce. V roce 2013 cestu k rozhledně opravovali, pro kočárky je tedy sjízdná, ale i kvůli stoupání je to náročnější. 

Štěpánka je otevřená v sezóně od dubna do prosince, konkrétní otevírací dobu si ověřte v Kořenově. Vstupné by mělo být 30 Kč. Zpátky se vraťte stejnou cestou. 

Smědava - Paličník (11 km)

Pohodová trasa téměř bez převýšení a po příjemném asfaltovém povrchu. Vyražte od Smědavské chaty nejprve po zelené značce. Ta po chvíli odbočuje vlevo. Vy ale stále pokračujte rovně směr Předěl - rozvodí Severního a Baltského moře, přidává se k vám cyklotrasa 3018. 

Na rozcestí Předěl odbočte vlevo po modré turistické značce a dojděte až k rozcestí Pod Klínovým vrchem. Už jste jen kousek od skal a vyhlídky Paličník. Tam už se s kočárkem nedostanete, takže dítko do nosítka a nahoru po skalní cestě, nebo se u kočárku vystřídejte. Vyhlídka za návštěvu stojí. Zpátky se vraťte stejnou cestou.

Smědava - přehrada Souš (7,5 km)

I k Soušské přehradě se dostanete s kočárkem. Cesta ale vede po silnici, která je zejména v letním období hojně využívána - nejen automobily, ale hlavně inline bruslaři a běžci. Ačkoli je tu omezená rychlost 30 - 40 km/h, je na zvážení, zda se v sezoně sem vydat pěšky. Přes zimu je silnice uzavřená, vedou zde běžkařské trasy. 

Smědava - Jizerka (14,5 km)

Další z oficiálních vozíčkářských tras měří 14,5 km a s kočárkem je krásně sjízdná. Ze Smědavy vyražte Promenádní cestou přes rozcestí U Bunkru a Mořinu do Jizerky. V osadě si můžete prohlédnout Muzeum Jizerských hor nebo si projít rašeliniště Jizerky. Zpět se vraťte přes Panský dům po Jizerské silnici a Promenádní cestě zpátky do Smědavy. 

Okolo Smědavské hory (17 km)

Opět vozíčkářská, tedy pro kočárek velmi pohodlná cesta, vás provede okolo Smědavské hory, a kolem pomníčků připomínající leteckou tragédii z roku 1992. V dubnu toho roku narazila do hory dvě francouzská letadla směřující s humanitární pomocí do Polska. 

Vydáváte se ze Smědavy po asfaltce ke Kůrovci a na Knejpu. Zde se můžete občerstvit a odpočinout si. Z Knejpy vyjděte po Pavlově cestě, která vede téměř okolo celé Smědavské hory. Dojdete na rozcestí Nad Černým potokem, na Čihadla a zpátky na Knejpu. Odtud se po Stolpišské silnici vracíte zpět do Smědavy. Okruh měří cca 17 km.

NS Viničná cesta z Oldřichovského sedla (8 km)

Viničná cesta je právem považována za jednu z nejhezčích v Jizerských horách. Začíná v Oldřichovském sedle, a vede do Ferdinandova. Celá trasa měří 8 km a má 6 zastávek s informačními panely. Povrch je písčitokamenný a trasa nenáročná, vede téměř po vrstevnici.

Na tuto trasu se snadno přepravíte vlakem. Zastávka je v Oldřichově, odtud po cyklostezce dojdete až na Oldřichovské sedlo. Tam se napojíte na Viničnou cestu, po které dojdete do Ferdinandova. Z Ferdinandova vyběhněte do Hejnic, je to cca 1,5 km, stále po asfaltové cyklostezce. A tady počkejte na vlak, který vás doveze zpět do Oldřichova. Cesta trvá cca 25 minut.