9 rozhleden Jizerských hor, ke kterým se dostanete s kočárkem

Jizerské hory, to je kromě nádherné přírody jedna rozhledna vedle druhé. Vyhlídky miluju, takže na loňské dovolené jsem se jich snažila poznat co nejvíc. V tomto článku vám přináším 9 rozhleden, které zvládnete v pohodě s kočárkem (případně k nim můžete i autem). Sami jsme jich prozkoumali 6, zbylé tři mi pomohli dát dohromady někteří z vás. Děkuju a věřím, že článek vás inspiruje k výletům.

1. Královka

 

Pro mě je Královka TOP rozhlednou, a to nejen proto, že se vedle ní nachází obrovské a nádherné dětské hřiště. Z jejího ochozu je totiž opravdu nádherný výhled nejen na Jizerky, ale i na Krkonoše nebo Český Ráj. Na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů, rozhledna je vysoká 23,5 metru. Otevřena je celoročně.

Ke Královce se pěšky dostanete několika způsoby. S kočárkem je ideální cesta z Bedřichova. Půjdete od centrálního parkoviště po cyklotrase 3020. Cesta je asfaltová, mírně stoupá a měří jen 1,5 km.

Druhou možností, jak se z Bedřichova na rozhlednu dostat, je po dětské Mravenčí stezce. Cesta plná dřevěných sošek zvířat žijících v horách je dlouhá cca 3 km. Je s kočárkem zvládnutelná, ale osobní zkušenost nemám.

Pokud přijedete z opačného směru, nechte auto v Hraběticích u kapličky. Pak se dejte po zelené NS (rovněž cyklotrasa 3020) nahoru. Na Královku je to cca 2,5 km. Cesta je opět asfaltová a bez problémů sjízdná.

Pozor si na cyklotrase (z obou směrů) dávejte na řidiče. Trasa je sice vyznačena jako pěší zóna, platí zde rychlost 20 km/h, ale málokdo to dodržuje a v sezóně tu jezdí aut opravdu dost, ačkoli oficiálně smí na Královku vjet pouze ubytovaní. Nebo alespoň v době našeho pobytu byly omezující značky jak z Bedřichova, tak z Hrabětic. Zda to platí celoročně nevím.

Pro děti je pod rozhlednou dřevěné hřiště. Je opravdu obří, s velkým pískovištěm, různými prolézacími stavbami, podzemními tunely atd.

Na Královce se můžete samozřejmě i najíst, ceny i výběr jídla byly velice slušné.

 

 

2. Štěpánka

 

Kamenná, novogotická rozhledna Štěpánka stojí na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor, ve výšce 959 metrů nad mořem.  Vysoká je 24 metrů, nahoru vede 78 schodů.  Nemá klasickou vyhlídkovou plošinu, do přírody koukáte prosklenými okny věže. Otevírací dobu si raději ověřte na webu. Štěpánka je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách.

Nejkratší cesta na rozhlednu začíná u chaty Hvězda, 300 metrů od Štěpánky. Je zde placené parkoviště.  Pak po zelené směřujte až k rozhledně. Tento úsek je pro kočárky hodně náročný, kořeny, kamenné schody, ale nesjízdný není.

Můžete vyrazit i delší procházkou. Auto nechejte v Příchovicích a po zelené pomaličku vystoupejte k rozhledně.

Pod rozhlednou najdete maličké dětské hřiště a dřevěný kiosek. Další možností občerstvení se je zmiňovaná chata Hvězda, případně o 250 metrů dál Turnovská chata.

 

 

3. Maják Járy Cimrmanna

 

Až budou děti u Štěpánky fňukat, že už chtějí na to hřiště, vezměte je do Příchovic. Tam kromě Štěpánky čeká ještě jedna rozhledna, Maják Járy Cimrmana. Jde o velmi mladou rozhlednu, postavena byla v roce 2013. Vysoká je 18 metrů a nahoru vede 105 schodů. Otevřena je celoročně.

Najdete ji v areálu U Čápa a bez problémů sem přijedete autem. Součástí areálu je Muzeum Cimrmanovy doby, kde se nachází velká sbírka jeho pozůstalosti včetně některých vynálezů. Rozhledna je přístupná přes muzeum.

Děti budou nadšené z místního lesoparku na Sluneční. Přírodní prolézačky, klouzačky, velké kameny, malé bludiště…to je jen malý výčet toho, čím se děti mohou zabavit. Vede tudy i pohádková cesta.

Budete-li se chtít najíst, zajděte do penzionu U Čápa. Mají tu další veliké dětské hřiště a vaří velmi dobře.

 

 

4. Slovanka

 

Rozhlednu Slovanka najdete v Hraběticích, asi 800 metrů od Ski areálu Severák, kde můžete také zaparkovat. Je to nejstarší kovová rozhledna v Čechách. Postavena byla už v roce 1887. Měří jen 14 metrů a zdoláte 56 schodů, ale výhled na Jizerské hory je z ní krásný. Přístupná je celoročně,  vstupné se neplatí.

Auto můžete nechat buď přímo na výše zmíněném parkovišti, nebo popojet ještě 500 metrů a zaparkovat přímo na parkovišti pod rozhlednou. To je ale malé a může se stát, že už tu nebude místo.

Z horního parkoviště to pak máte asi 300 metrů. Cesta je pohodlná, asfaltová, stoupá mírně. Jde souběžně s lesem, ve kterém v červnu zrály úžasné obrovské borůvky J V lese jsou i velké balvany, děti se nám tu vyřádily a vůbec jim nevadilo, že u rozhledny není žádné hřiště.

Najíst se můžete hned vedle v chatě Slovanka.

 

5. Bramberk

 

Další kamenná rozhledna, Bramberk, stojí jen 5 km od Slovanky, u města Lučany nad Nisou. Stojí na kopci Krásný ve výšce téměř 800 metrů nad mořem. Vysoká je 21 metrů, na vyhlídku vás dovede 96 schodů. Z rozhledny uvidíte například Ještěd, Sněžku, Černou horu nebo město Jablonec nad Nisou. Vstupné bylo symbolické. Otevírací dobu rozhledny si ověřte na stránkách města Lučany nad Nisou – jde zejména o podzimní a zimní období, v letní sezóně (červenec, srpen) je rozhledna otevřena denně.

Autem se k rozhledně dostanete po silnici od Horního Maxova. Parkoviště je přímo pod rozhlednou. Pěšky s kočárkem můžete jít i z Lučan, po silnici, která začíná u pošty. Jen závěr je pak náročnější, když silnice skončí. Na Bramberk vede i krásná červená turistická cesta, nebo z Jabloneckých pasek modrá, ale ty s kočárkem nemáme vyzkoušené.

Na děti tu čeká malé hřiště a ohrada s kozami, které si můžou pohladit. My rodiče oceníme turistickou chatu Bramberk nebo malý kiosek.

 

6. Černá Studnice

 

Rozhledna Černá Studnice leží jen 7 km od Jablonce nad Nisou. Měří 26 metrů, což z ní dělá jednu z nejvyšších kamenných rozhleden Jizerských hor.  K vyhlídce musíte zdolat 91 schodů. Rozhledna stojí v areálu Černá Studnice, ve kterém najdete i restauraci, arboretum a od léta 2019 nové velké dětské hřiště a mini-zoo. Otevírací dobu a cenu vstupného zjistíte na jejich webu.

S kočárkem se k rozhledně dostanete nejsnáze z obce Horní Černá Studnice. Zde nechte auto a po zelené vystoupejte k vyhlídce. Trasa měří zhruba 1,5 km. Ještě před rozhlednou najdete skalní vyhlídku. Z Černé Studnice kromě Jizerských hor a Krkonoš můžete spatřit i Český Ráj s hrady Bezděz, Ralsko a Trosky.

K rozhledně se dá dojet i autem.

 

 

7. Nisanka

 

Nisanku najdete jen 5 km od Černé Studnice, u obce Nová Ves nad Nisou. Je to rozhledna kombinovaná s telekomunikační věží. Měří 35 metrů, vyhlídková plošina se nachází v 24 metrech. Otevřena je mimo zimní měsíce, a jen za příznivého počasí. Seženete tady i malé občerstvení.

K rozhledně se dá vyjet autem a zaparkovat u protějšího penzionu. Z Nové Vsi můžete ale v pohodě vyrazit pěšky i s kočárkem, jen je třeba se držet asfaltky. Cesta je to asi kilometrová.

Nedaleko rozhledny pramení řeka Lužická Nisa. Nemáme ale vyzkoušeno, zda se sem s kočárkem dostanete.

 

8. Císařský kámen

 

Parádní kočárkový výlet je na rozhlednu Císařský kámen. Tato rozhledna byla znovu postavena a otevřena teprve na podzim 2018, na místě původní vyhlídky, která podlehla zubu času. Vyhlídková plošina je v 21 metrech.

K rozhledně se s kočárkem dostanete pohodlně z osady Milíře. Zde u Kiosku zaparkujte a můžete si dát občerstvení. Na děti tu čeká velké dětské hřiště, které je přístupné i v případě, že Kiosek má zavřeno.

Z Milířů je to na Císařský kámen jen 700 metrů. Po cestě budete míjet hřbitov. U něj můžete zajít na Vyhlídku pod Císařským kamenem, nebo si prohlédnout kamenný kruh. Celá cesta je asfaltová. Auta na ni však přístup nemají, takže pro procházku s dětmi naprosto ideální.

Foto Libor Mičan

 

9. Ještěd

 

A na závěr dnešního článku jen krátce zmíním Ještěd. Kdo by tuto dominantu Libereckého kraje neznal J Kromě rozhledny tu najdete i restauraci v oblacích a hotel. Vyhlídky z Ještědu jsou za příznivého počasí opravdu nádherné.  Jen se nezapomeňte vybavit teplejším oděvem, budete ve výšce 1012 metrů a počasí se tu mění každou chvíli.

I na Ještěd můžete s kočárkem. Buď lanovkou, která je nahoře asi za 5 minut, nebo po silnici pěšky od dolní stanice lanovky, tedy z Horního Hanychova. Cesta pak měří 3 km. Já ale osobně bych tudy pěšky nešla, protože tu bývá poměrně velký automobilový provoz.

Pod Ještědem se nachází dětská zážitková trasa – Hravé putování ještědským lesem. Začíná na Výpřeži a končí v Ostašově. Cesta je zpevněná, takže s kočárkem ji zvládnete v pohodě. Měří 3 km a děti se na ní hravou formou seznamují se životem v lese. Pokud parkujete u dolní stanice lanovky, sednete v Ostašově na MHD a dojedete zpátky k autu.

 

P.S. Velké poděkování všem, kdo mi pomohli s fotkami 🙂

Leave a Reply