7 tipů, co dělat s dětmi ve Špindlerově Mlýně

Léto je skoro tady a Špindl patří mezi oblíbené turistické destinace. My jsme tu strávili letos na jaře 3 týdny a pořád jsme měli co dělat. Chodili jsme po kopcích i ve městě, dali si pořádně do těla i odpočívali. Špindlerův Mlýn může být sice dražší lokalitou, nicméně je výborným výchozím místem pro dovolenou. Pojďme nakouknout, co všechno tady s dětmi můžete podniknout. Dnes to nebude tolik o konkrétních túrách, jako o možnostech, které městečko nabízí. Výlety v okolí podrobně rozepsané najdete v mém průvodci Krkonoše s dětmi. A pozor, na konci článku najdete jeden můj tajný tip 🙂

1. Lanovkami za výhledy a zábavou

Co si budeme povídat, jak děti někde vidí lanovku, prostě s ní musí jet. Aspoň ty naše. Ve Špindlu můžete vyrazit na Medvědín nebo na Pláň. V obou případech si sáhnete celkem hluboko do kapsy. Na vrcholcích ale na děti čekají dokonalá hřiště, kde by bez problémů strávily celé odpoledne. A vás krásné výhledy. Z vršků můžete pokračovat dál na hřebeny nebo nějakou z dětských naučných stezek sejít dolů.

Pokud jedete do Špindlu mimo sezónu (duben – konec června), zjistěte si provozní dobu lanovek, mohou jezdit jen v určité dny.

2. Projděte naučné stezky

Naučných stezek je ve Špindlerově Mlýně hned několik. Děti budou zaručeně bavit ty herní. Jsou to Medvědí stezka, Špindlmanova mise (začátek u horní stanice lanovky), Mechová peřinka, Jízda za zvířátky (obě začínají u horní stanice lanovky na Pláň) a Krkonošská zvířata (na hřebeni Špindlerovka – Moravská bouda). Kromě Mechové peřinky je lze zvládnout s kočárkem, byť Medvědí cestu obtížněji. Podrobný popis je v knížce.

Další stezky už herní nejsou, začínají ve městě, ale já bych vypíchla jednu, na kterou děti určitě vezměte – NS Čertova strouha. To je taková nádhera. Není sjízdná s kočárkem! Stezka plná vodopádů, balvanů, chodníčků a úzkých pěšinek děti určitě bude bavit. Náhradní oblečení s sebou.

Můj tajný tip – běžte ji nikoli zespoda ze Špindlu, ale od Erlebachovy boudy po žluté 🙂

3. Autobusem na hřebeny

Do Krkonoš se jezdí samozřejmě za výhledy a krásnou přírodou. Ale někdy děti do kopců prostě stávkují, nebo toho ještě tolik neujdou, a pak je skvělé, když si náročný úsek můžete zkrátit. Krom lanovek to ve Špindlu obstarají i autobusy. Dovezou vás celoročně na Špindlerovku (odkud můžete do Polska, na Sněžku, na Petrovu boudu, k Dívčím a Mužským kamenům). V sezóně zase z Horních Míseček využijte bus na Zlaté návrší, k Vrbatově boudě. Pak můžete dojít k prameni Labe, Sněžným jámám apod.

Tyto autobusy jsou velice oblíbené, počítejte tedy s tím, že mohou být velmi plné. Na zastávku choďte tedy klidně s předstihem a pokud máte možnost, jeďte z té výchozí. V sezóně jezdí v jeden čas více spojů, aby turisty pobral. Bus na Špindlerovku stál letos 60 Kč pro dospělého, děti polovinu. Jízdní řády najdete tady.

Tip na výlet pro starší děti: Pokud už jsou děti zdatné, nádherná celodenní túra je ta přes Kozí hřbety. Tady vás tedy žádný autobus neuleví, ale stojí to za to.

4. Navštivte Limobar

Tohle místo budete milovat vy i děti 🙂 Samoobslužný stánek nejen s vychlazenou limonádou, ale také s domácí zmrzlinou je skvělým zpestřením výletu (nebo dobrou motivací, když už bolí nožičky). Najdete ho u penzionu Krakonoš, ve stráni nad Labskou přehradou. Jak funguje? Vyberete si, na co máte chuť a peníze buď vložíte do kasičky, nebo uhradíte pomocí QR kodu.

5. Prohlédněte si přehradu

Labskou přehradu nemůžete přehlédnout. Zejména bývalý domek hrázného přitahuje pozornost. K přehradě můžete klidně sejít právě od Limobaru, nebo sem vyrazit z centra po modré a zelené značce. Cesta vede z velké části lesem a je sjízdná i s kočárkem. Zpět buď stejnou cestou, autobusem nebo třeba můžete pokračovat dále…Určitě nechoďte podél hlavní silnice, provoz je veliký a chodník tu není.

6. Projeďte se na bobovce a vyšplhejte do výšek

Bobová dráha a vedlejší lanový park lákají ty, kteří potřebují trochu adrenalinu. Děti každopádně. Nedám vám referenci z dráhy, protože na podobné atrakce já vůbec nemůžu vlézt 😀 Každopádně samo může jet dítě od 8 let.

Do lanového parku je vstup od 140 cm, pro menší děti je tu volně přístupné lanové hřiště. A tady si i naši starší přišli na své. Ideální zábava pro ty odpočinkové dny.

7. Zajděte do aquaparku a do muzea Lega

Když je venku psí počasí, přichází na řadu indoor aktivity. Vyrazit můžete za vodními radovánkami do některého z aquaparků. Jeden najdete na parkovišti Medvědín, druhý pak ve Vojenské zotavovně Bedřichov. V zotavovně bývá mimo sezónu studenější voda.

Muzeum Lega se nachází v místní obchodní pasáži. Vstupné je poměrně vysoké na to, že se jedná vlastně o jednu místnost plnou vystavených modelů (ale krásných, nás to bavilo). Za čím sem ale děti chodí spíš, je herna. Najdete tu několik stolečků s kostičkami a stavět můžete od rána do večera. Chytrým obchodním trikem, bohužel nepříznivým pro naši peněženku, je to, že vstupenky se kupují v Lego prodejně… 🙂

Tajný tip pro ty, kdo to dočtou do konce

A pokud jste to dočetli až sem, prozradím vám, kde je ve Špindlu asi nejhezčí hřiště. Najdete ho v Bedřichově, pod bytovkami, v ulici Lesní nad MŠ 🙂 Ale abych byla fér, také jsem na něj tip dostala, od Janči S dětmi v báglu.

Turistické tipy, kam s dětmi i s kočárky vyrazit, najdete nejen na blogu, ale hlavně v průvodci Krkonoše s dětmi. Vyšel samonákladem v roce 2020 a já děkuju za jeho objednávání. Už podle něho výlety absolvovalo víc než 3500 rodin. Tím, že ho (nebo celý balíček i s Jizerkami) podpoříte fungování tohoto webu (a soc. sítí), jehož obsah není jinak monetizován.

Průvodce pro rodiny s dětmi. Krkonoše s dětmi, Jizerské hory s dětmi