7 tipů, kam s dětmi vyrazit v Českém lese

Český les je krásná, turisticky ale stále opomíjená oblast. Není totiž úplně pro každého. Vliv historických událostí, kdy po 2. světové válce tehdejší obyvatelstvo muselo opustit své domovy, je tu stále patrný. Příroda nad zaniklými vesnicemi převzala otěže, ale na každém kroku se vám připomínají. Řídké osídlení, minimum služeb a absence turistických lákadel dělají z Českého lesa místo, kam se vydáte, pokud toužíte po klidu, samotě, po cestách bez davů. A po nádherné divoké přírodě, která si s tou sousední, šumavskou, nezadá. A ačkoli se to nezdá, i tady najdete místa, kam je skvělé vyrazit i s dětmi.

Čerchov

Nejvyšším bodem Českého lesa je Čerchov (1042 m.n.m.). Při dobré viditelnosti (zejména na podzim, v zimě v době inverzí) jsou z něho nádherně vidět Alpy. Na vrchol vede několik cest, můžete se sem vydat i s kočárky nebo na kole. Počítejte však se značným převýšením. V turistické sezóně sem jezdí i autobus. Pokud sem budete chtít vyrazit, sledujte FB stránky, kde se obvykle dozvíte, zda je otevřena rozhledna a občerstvení. Právě možnost navštívit Kurzovu rozhlednu je na Čerchově stěžejní, bez ní ten výhled z vrcholu není takový.

Čerchov je jedno z mála míst, které je v Českém lese navštěvované hodně. Pro rodiny s dětmi (a kočárky) je nejsnazší zaparkovat v Caparticích, a po červené a dále zelené (vede tudy Stezka Českem) vyrazit nahoru. Trasa měří 4,5 km v jednom směru, převýšení cca 350 m. Stoupá zpočátku mírně, nejvíc zabrat vám dá poslední kilometr.

Téměř stejně dlouhá, ale s výrazně větším převýšením (cca 550m) je cesta z obce Pec. Vede lesem, a díky pohybu lesní techniky bývá často v horším stavu.

Dům přírody Českého lesa

V Klenčí pod Čerchovem najdete Dům přírody Českého lesa – malou expozici, která ale za návštěvu určitě stojí. Ukáže vám, jak se celá oblast v průběhu let měnila. Proměnou provede děti čáp bílý, z jehož hnízda pak mohou shlédnout celou expozici. Na dvoře si pak děti ještě mohou pohrát a vy si odpočinout.  

Starý Herštejn

Zřícenina hradu Starý Herštejn nám učarovala. Ono se tu vlastně nezachovalo téměř nic kromě kulaté věže, která je ale krásně zrekonstruovaná (r. 2020) a nabízí nádherný výhled na Šumavu, hřeben  Českého lesa a Bavorský les. Cesta k ní je podobná horským cestičkám na Šumavě, pro kočárky a kola nesjízdná, protože je často úzká a velmi kamenitá. Pro starší děti můžete výlet pojmout i jako vzdělávací – vrchol hřebene, na kterém hrad stojí, totiž tvoří hlavní Evropské rozvodí Labe – Dunaj. 

Nejkratší cesta vede z Vranovského sedla, kde je menší parkoviště. Po cca kilometru (a 120 m převýšení) budete u hradu. 

Hrad Přimda

Věděli jste, že Přimda je nejstarším kamenným hradem v Čechách? A víte, co je to prevét? Tohle slovo označuje středověký záchod 🙂 A ten nejstarší najdete právě na Přimdě. Pokud je v okolí inverze, bývá cestička vedoucí k hradu jedním z míst, kde už budete stát nad mlhou. Právě z ní je nádherný výhled na hřebeny Českého lesa. Cestičku v jednom místě lemuje malé kamenné pole, a kamenní mužíci se tu staví o sto šest. Ostatně k tomu vás tady vybízí i cedulka. 

Prohlídka Přimdy je možná s průvodcem (neabsolvovali jsme), ale velká část hradu je přístupná i bez něho. Výhled z něj však prakticky není. Za ním musíte vyrazit na skalní vyhlídku, která je nedaleko, poměrně špatně se hledá, ale vyšlapaná cestička (a místní, kteří tam chodí) na ni upozorní. Já si dovolím popis sem nedávat, protože některá místa zkrátka nechci úplně odkrývat 🙂

My máme hrad jen 20 minut od chaty, jsme tady poměrně často. Obvykle parkujeme u infocentra nebo u restaurace Kolowrat. Takto jsme nahoře asi za 40 minut. Pěkně se zapotíte, však je to jeden z nejvyšších kopců v okolí 🙂 

Obec má malý skiareál a je to tak jedno z míst, kam my ze západních Čech míříme na bobovačku. Je tady i webkamera, díky které můžeme okouknout, jak to vypadá s počasím a sněhem. 

Rozhledna Havran

Na Havranu jsme nebyli my, ale naši přátelé. Je to krásné místo uprostřed pohraničních hustých lesů. Výhled je prý úžasný a opět, budete-li mít štěstí, uvidíte i Alpy. Přes Havran prochází část Stezky Českem.  Ideální je vyrazit sem z Čech na kole, protože nejkratší cesta měří asi 6,5 km v jednom směru. Pro pěší chůzi s dětmi to tedy nic moc. Kratší cesta, na kterou se letos chystáme, vede z německého Silberhütte, kde se dá pohodlně parkovat. Pak je to nahoru jen 2,5 km. 

Naučné stezky Podkovák a Vodní svět

Obě naučné stezky najdete u obce Lesná na Tachovsku. Obě jsou krátké, vedou nedotčenou liduprázdnou přírodou a seznamují s místní faunou a flórou. Jsou doplněné infotabulemi, které zaujmou i děti. Stezka Podkovák vede po povalových chodníčcích rašeliništěm, samotná stezka má asi 60 metrů. Vodní svět vám dá možnost spatřit i bobra evropského. Na stezce vznikla u jednoho z rybníčků pozorovatelna. Obě stezky jsou sami o sobě krátké, ale spojit je můžete (a to doporučujeme) v jeden, cca 10 km okruh, který provazuje NS Lesná. 

Svačinu s sebou. Dětem můžete u obecního úřadu v Lesné slíbit malé dětské hřiště. Kdo má rád questing, tak vodní svět můžete s hledačkou absolvovat.

Rozhledna Vysoká

Nedaleko jízdárny Světce (kde návštěvu rozhodně doporučuji, ale děti asi bavit nebude) se nachází rozhledna Vysoká. Opravdu je vysoká 🙂 Výhled z ní je velmi hezký. Nahoře najdete fotopoint, kde se můžete vyfotit a na stránkách rozhledny si pak fotku stáhnout. Pod rozhlednou je malinké hřiště (klouzačka, pískoviště), diskgolfové hriště a na zemi namalované herní prvky – panák, bludiště apod. Také se tu nachází veřejné ohniště a gril. 

Auto nechte u jízdárny (najdete tu i malou kavárnu) a k rozhledně buď po zelené (bez kočárku) nebo po asfaltové silnici.