Jak nám děti rostou, prodlužují se i naše zimní výpravy. Nejsme lyžaři, ale rádi jezdíme na hory (nebo i jinam do přírody) na několikahodinové túry i v zimě. Podle množství sněhu bereme samozřejmě i boby nebo sáně. Zimní turistika s sebou nese určité nároky na výbavu. Sepsala jsem pro vás pár tipů, co se mi za ty poslední roky osvědčilo mít v batohu. Termosku s teplým čajem, čokoládu nebo jiný doplněk energie, kvalitní boty (a nesmeky, případně hůlky aspoň pro rodiče), termoprádlo a rukavice, náhradní oblečení pro děti (včetně čepice) a lékárničku považuji za samozřejmost.
1. Náhradní vlněné ponožky
Bez vlněných merino ponožek v uzavíratelném sáčku (protože sníh se kolikrát dostane i do batohu) na žádnou túru nevyrážím. Ani na boby. Nohy v teple jsou prostě nohy v teple. Vlna má tu skvělou vlastnost, že i když je vlhká, tak nestudí. Ponožky se dají použít v nouzi i místo rukavic.
2. Termoska s polévkou
Sice se to pronese, ale když v zimě chodíme na delší výlety, bereme s sebou vydatnou polévku v termosce. Většinou se pohybujeme v místech, kde je to s možností občerstvení horší. Nebo se na to nechceme vázat. Taková bramboračka někde v lese, to je stejně největší zážitek dne 🙂 Tohle se nám osvědčilo asi před dvěma lety a už nejezdíme jinak. Termosky určené na jídlo seženete ve většině outdoor obchodů, i v našem oblíbeném Pro malé dobrodruhy.
3. Čelovky a píšťalka
Bez čelovek nebo jiných blikátek nejezdíme ani v létě, v zimě jsou však nutností. Sice se snažíme vracet se před setměním, ne vždy to ale klapne. A ono v lese za tmy s dětma (a matkou), který vidí příšeru za každým stromem, to chceš 😀 Používáme je ale i za šera nebo mlhy, když musíme jít při silnici.
Píšťalku máme všichni na batohu. Učíme děti, co dělat, když se v přírodě ztratí a dobře vědí, že pomocí píšťalky mohou přivolat pomoc. Taky proto jsme možná „protivní rodiče“, ale nenecháváme je na ni venku pískat jen tak. Prostě se píská jen, když je důvod.
4. Návleky na boty
Neskutečně užitečná věc. Já si svoje první koupila před 15 lety. Vyrazili jsme na Šumavu, na kamarádovo chatu. Frajerka v džínách, 300 metrů pěšky v půl metrových závějích 😀 Mokrý nohavice vem čert, ale sníh v botách, to je peklo. Koupit je dětem bylo jasné po prvním lednovém pobytu na horách. Mám je v zimním batohu pořád a podle množství sněhu je na túře použijeme, nebo ne. Zabírají minimum místa. Návleky dávám dětem, i když jdeme jen na boby. Jak děti intenzivně brzdí, ten sníh do bot bez nich prostě nalítá, ať mají sebelepší kombinezu.
5. Lyžařské brýle i na boby
Na tuhle myšlenku mě přivedla Janča s báglem. Prostě sníh v očích, když svištíte na saních z kopce, to dokáže jednoho (i dvě) otrávit. A když se k tomu přidá vítr, jako u nás včera na Šumavě, je to bez brýlí skoro na zkažený den.
6. Termoizolační fólie
Tuhle věcičku doporučuji nepodceňovat a mít v batohu. Celoročně. Stojí pár korun, místo nezabere, ale může zachránit život. V horách, ale i kdekoli jinde v přírodě může dojít k úrazu, kdy budete muset čekat dlouho na pomoc. Nebo se můžete ztratit, do toho se zhorší počasí, promoknete. Izofolie chrání před prochladnutím, je nepromokavá a neprofoukne. Najdete ji také jako povinnou výbavu v autolékárničce.
7. Powerbanka
Mobil a mráz nejdou úplně dohromady a několikrát se mi stalo, že se telefon vybil. Powerbanka (nezapomeňte jako já kabel), ideálně v nějakém izolačním obalu, je nepostradatelná.
8. Ohřívací polštářky
Protože jsem zmrzlík, nosím s sebou ohřívací polštářky do bot nebo rukavic. Vydrží hřát okolo 6 hodin, teplotu mají okolo 45 stupňů. Už nás několikrát zachránili, když děti promáčely boty a ponožky. Hodí se na výlety po celý rok. Aktivujete je pomačkáním, jsou na jedno použití. Opět, cena je relativně nízká, ale službu to udělá velikou.
9. Plecháček a lopatky
Víte, jak skvělý je plecháček na stavění sněhových báboviček? Na tyhle hrátky mě přivedla taky Janča ze S dětmi v báglu 🙂 Na každý zimní výlet jede hrnek a buď nějaká lopatka, nebo ji nahrazuje lžíce, od tý sněděný polívky 🙂
Leave a Reply
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.