Barefoot sandály home made. Návod, jak si vyrobit Huarache

Ráda chodím bosa. Nechávám si nohy hladit hebkou trávou, chladit rosou a masírovat kamínky. Ve městě mě sice bosky neuvidíte, ale přezula jsem alespoň do barefoot bot. V létě asi tři roky zpět jsem si s kamarádkou vytvořila své první (a taky poslední 😀 ) bare botky doma. Úplně jednoduché huarache sandály. A návod vám tu teď dávám k dispozici.

Prosím jen omluvte kvalitu fotek, tenkrát nebylo v úmyslu o tvorbě psát, takže jsou foceny stoletým mobilem.

Návodů, jak Huarache vyrobit, je na netu celá řada, třeba tady. Skoro každý počítá ale s tím, že tkanička vede mezi palcem a ukazováčkem. Chtěly jsme se tomu vyhnout, protože to nesneseme. Najít návod na „motání“ sandálů jiným způsobem bylo náročné, ale povedlo se. Hledaly a zkoušely jsme skoro dvě hodiny, než se zadařilo – díky webu xeroshoes.com (mimochodem Xero sandály nosím druhým rokem a vřele doporučuju) – konkrétně zde anebo tady. Pokud jste na tom stejně, hledejte no knot huarache 🙂

 

Potřebujete:

  • obuvnická plotna, pořídily jsme Adidas plotnu – seženete třeba zde. Z jedné plotny lze vyrobit cca 6 párů bot
  • šnůrky, tkaničky, stuhy, myslím, že by šlo vázání udělat z ledasčeho – my použily padákové šňůry, koupíte třeba tady. Udává se, že na jeden pár bot stačí cca 3 metry
  • papír, tužku, nůžky, na překreslení na plotnu se nám osvědčila krejčovská křída
  • zapalovač – na opálení konce šnůr, aby se netřepily
  • nástroj na udělání děr do plotny – my měly minivrtačku, nic jiného doma nebylo, ale používají se spíš děrovací kleště

 

Postup: 

1. Obkreslily jsme nohu na papír.
2. Nákres jsme trošku zvětšily a u prstů zakulatily, aby vypadal jako podrážka. Šablonu jsme vystřihly a překreslily krejčovskou křídou na plotnu.
3. Z plotny jsme vystříhaly „podrážky“ a vyzkoušely, jestli sedí. Na stříhání stačily trošku ostřejší nůžky. Plotna má 4 mm a je velmi měkká, takže se stříhá dobře.
4. Naznačily jsme si, kde budou udělané dírky na šnůru. My to dělaly hodně od oka, podle toho, kudy nám vede pásek v klasických sandálech, ale v návodech to možná i nějak měří.
5. A šlo se děrovat. Když byly dírky udělané, opálili jsme nejdřív konec šnůry, aby se nám netřepila. Ty padákovky se třepí příšerně.
Na řadu přišlo motání úvazu. Nejdřív jsme se snažily udělat to nějak podle sebe, ale pořád se úvaz povoloval a neseděl. Spolkly jsme hrdost a koukly do výše uvedených návodů 😀 A boty byly za pár minut na světě.
První pokus hotov
Sandále jsou pohodlné, a na výrobě vlastně vážně nic není. A hlavně, pokaždé je můžete uvázat jinak. Paradoxně jsem při různých úvazech zjistila, že šnůra vedoucí mezi prsty mi vůbec nevadí (na rozdíl třeba od žabek, kdy ten pevný plast prostě nesnesu).
A co vy, v čem nejradši chodíte? Naláká vás návod na to taky si huarache vytvořit?

Leave a Reply