Bedřichov s dětmi: Stezkou k Viklanu a pak do lanového centra

Bedřichov je jedno z nejnavštěvovanějších středisek Jizerských hor. Kolem je spousta krásných míst, což ale znamená, že zejména v sezóně na nich může být jaksi přelidněno. Jsou ale místečka ukrytá, kam turistů (zatím) moc nechodí. Jedním z nich je Viklan. Trasa k němu je kraťounká, z centrálního parkoviště měří jen kilometr. Prvních asi 500 metrů je pěkná cesta normálně sjízdná, zbytek trasy ale vede mimo cestu hlubokým lesem.

Kudy k Viklanu

Zaparkujte na centrálním parkovišti v Bedřichově. Z něho se dejte doprava, přes hlavní silnici dál mezi domy. Cestou vás bude provázet ukazatel s postavičkou z rodiny Jizerkových. Najdete ho hned na začátku trasy, takže nemůžete minout. Půjdete lehce do kopce, pro pravé straně budete míjet nejprve malý rybník a potom koupaliště s odpočinkovým parkem. Po levé straně zas Penzion Horský dvůr (který já osobně mám v hledáčku jako jeden z tipů na ubytování, je velmi baby friendly) a naproti němu ohradu s koňmi.

Za poslední chalupou se začněte stáčet doprava, do lesa. Cestička je tu lehce vyšlapaná, ale pro kočárky to fakt není. Ale vůbec bych se ho nebála nechat v některém z těch houštin schovaný a pokračovala s nosítkem/šátkem. I krosna vzhledem k místy nízkému porostu úplně není to pravé. Pořád koukejte po stromech po ukazateli, poměrně snadno lze zabloudit 🙂

Když dorazíte na místo, zkuste Viklan rozhoupat 🙂 Jde to, ale jen maličko. Shodit ho nelze. Pro děti je to super zážitek a i když je to výlet kraťoučký, v lese jsme nakonec strávili půl dne. Však pohoupat na kameni, polézt, postavit domečky a tak…:) Na místě je také razítko, abyste měli jednak památku na to, že jste tajemný kámen našli. V místním infocentru také děti dostanou malý dárek, když donesou orazítkovanou jejich kartičku – my měli smůlu, bylo zavřeno.

 

Lanové centrum a přírodní koupaliště

Budete-li se vracet stejnou cestou, vyjdete opět u koupaliště. Příjemně nás překvapilo čistou a teplou vodou, takže doporučuju zabalit s sebou plavky. Vyzkoušeli jsme i místní restauraci s venkovním dětským koutkem a vůbec to nebylo špatné.

Co nás ale zaujalo víc, je lanové centrum, které najdete hned za koupalištěm. Jsou tu tři okruhy, velký (dospělácký), střední a malý dětský. Ten malý úplně v pohodě zvládl náš čerstvě čtyřletý syn. Moc příjemná byla i obsluha. Děti, které nelezou v korunách stromů, mohou buď relaxovat v hamace nebo lézt po miniprolézačkách naproti lanovému centru.

Před lanovým centrem stojí ještě nová lezecká stěna, materiál potřebný k lezení vám zapůjčí.

 

P.S. K Viklanu se pravděpodobně dostanete i druhou cestou – od parkoviště Vládní v Bedřichově, po zelené Vládní cestě (NS stezka Lesy Jizerských hor). Takhle to půjde i s kočárkem, jen posledních cca 200 metrů, kdy odbočíte do lesa, už budete muset bez kočárku. Trasa by měřila 2 km v jednom směru. Nemáme ale vyzkoušeno, jen jsme se ptali turistů, které jsme potkali.

Leave a Reply