Moc ráda píšu články, ve kterých mohu odpovídat na vaše otázky, které mi pokládáte na mé FB stránce. Kromě dotazů ohledně výletů v horách se ptáte na oblečení, na nošení dětí a také na hygienu. Na poslední zmiňované téma se tedy dnes podíváme. Jak řešíme hygienu na výletech? Bereme na krátké cesty i lékárničku? Tak jdeme na to 🙂
Na čistou špínu stačí voda
Co se týče hygieny na jednodenním výletě v přírodě, nesmí u mě v batohu chybět obyčejná láhev s čistou vodou, bambusová žínka a zavírací sáček na ní. Když se děti zapatlají někde v přírodě, moc to neřeším. To je prostě čistá špína, a na tu voda stačí. Pro ty případy, kdy už je voda málo (typicky, pokud to vezmou rukama přímo do bláta) vozíme s sebou malé balení ekologického mycího prostředku od Sea To Summit. Umyjete s ním dítě, ale i nádobí, vyperete oblečení. Tenhle prostředek vozíme i na vícedenní pobyty v přírodě, kde není hygienické zázemí – na bezkempech či na trempy. Seženete jej v obchodech s outdoorovými potřebami, těch eko prostředků fungujících na stejné bázi existuje určitě víc.
V časech před covidem jsem to nedělala výrazně jinak ani ve chvíli, kdy jsme na výlet jezdili vlakem nebo MHD, nebo jsme pobývali ve městech. S koronou přišla potřeba na těchto místech použít něco účinnějšího. Pořídili jsme tedy desinfekční gely všech možných značek. A přišel problém. Moje ruce totiž od prvního porodu nesnesou téměř žádnou chemii. Neexistuje vzít do rukou vlhčené ubrousky. Nádobí musím mýt v rukavicích, a v dobách, kdy bylo nejhůř, jsem si v nich musela mýt i vlasy. Chemie mi způsobuje puchýře, ruce jsou vysušené, popraskané, živé a prostě se to nedá (a třeba škrábání syrových brambor, to je taky peklo). Gelům jsem se tedy vyhýbala, co to šlo. Mladší dcerka s nimi problém nemá, ale starší syn po častějším používání si též stěžoval.
Hygienické gely a atopická dermatitida
Od karantény jsme až do podzimu žili v naší lesní chatě, MHD a městům se vyhýbali, takže jsme si víceméně vystačili s mýdlem a vodou. S návratem domů mi ale bylo jasné, že se desinfekci (a hlavně syn ve škole) zase nevyhneme. A tak, když jsem dostala možnost v rámci spolupráce otestovat český hygienický gel Zitenax, neváhala jsem. Po všech mých zkušenostech jsem se hodně bála. Nevěřila jsem, že něco, co obsahuje 70 % alkoholu, mi moje problémy nezhorší. V Zitenaxu ale kromě antibakteriální přísady najdete také panthenol a Aloe Vera. Obě tyto složky pokožku regenerují. Gel navíc nádherně voní po citronech.
Po téměř dvou měsících používání (a posledních pár týdnů každodenního) musím říct, že tenhle přípravek si rozhodně našel cestu k mým a synovo rukám. Jsem velmi mile překvapená. Na vlastní kůži můžu potvrdit, že ani v poškozené pokožce nepálí a hlavně – nevysušuje. Nemám po použití pocit, že se mi kůže o číslo zcvrkává 🙂 Samozřejmě mi můj ekzém nezhojil, ale rozhodně nezhoršil a mě nevadí jej používat. Do menší lahvičky jsem ho odlila i synovi do školy, neboť AntiCovid mu potíže dělal.
Toalety na výletech 🙂
Když musíš, tak musíš, a děti většinou musí hned, jak se vyjde z baráku. Malou potřebu netřeba řešit 🙂 Pro případy potřeby větší jsem se naučila vozit vlhčený toaletní papír v malém balení (když utírá muž :), nebo klasické papírové kapesníčky (když si dítě vyžádá mě). Ruce zas opláchneme vodou nebo použijeme Zitenax. Co ale v souvislosti s toaletou v přírodě vozím vždy, je buď malá kovová lopatka nebo igelitové sáčky. Uklízíme po psech, uklízíme po dětech. Buď onu věc zahrabeme, nebo šup do pytlíku a s tím do koše. Když vidím ty lesy plné odpadků, chce se mi brečet. A přitom to přece není takový problém.
Lékárnička na cestách
Co se týče zdraví, u jednodenních výletů je pro nás nejdůležitější mít dostatek náplastí různých velikostí. Ty totiž uzdraví všechno 😀 A nemusí být ani barevné, jsem zjistila. Máme tu na sídlišti velkou vietnamskou prodejnu, kde jsme sehnali kouzelnou krabičku. Za asi 40 Kč v ní je mraky náplastí, vejde se i do malé kabelky a pro děti, pro ty je to jejich KPZ 😀
V naší lékárničce nesmí chybět:
- antihistaminika (jak kapky, tak Fenistil gel),
- háček na vyndání klíšťat
- nepálivá desinfekce (mám ráda Alfasilver, dělá stříbrný povrch a to je zase to správné zachraňovadlo :),
- aloe vera SOS sprej (používám od LR, ale seženete i jinde) – na popáleniny, lehké oděrky, utrženou záděru apod.
- spínací špendlík
- nůžky
- několik obvazů a gázové čtverečky
- kapky do očí
Lékárničku máme už asi 10 let starou od firmy Deuter. A pořád drží. Má dost fochů, zipů a kapes, takže se v ní léky neválí jen tak. Podobnou koupíte zase v outdoorových prodejnách, třeba v našem oblíbeném Pro malé dobrodruhy.
Kromě lékárničky nás na cestách provází repelentní náramek na klíšťata (koupíte myslím i v DM) a hlavně, nabitý mobil a stažená aplikace Záchranka. Pohybujeme se často v místech, které jsou daleko od civilizace a v případě potíží vás díky této aplikaci mohou záchranáři lokalizovat.
Leave a Reply
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.