Ovčárna – Praděd – Švýcárna a zpět (15 km)

 

Na nejvyšší horu Jeseníků, Praděd (1492 m), se s kočárkem dostanete bez problémů. Auto nechte v Karlově Studánce a autobusem se přepravte na Ovčárnu. Pokud byste chtěli, můžete na Ovčárnu vyjet sami, ale musíte si zajistit povolení a parkování je tam šíleně drahé, před pár lety tuším cca 350 Kč.

Z Ovčárny vede až na Praděd pohodlná asfaltka. Nejprve budete míjet chatu Barborka, tady se posilněte na další výstup. Je tu i další důvod, proč zastavit. Máte odsud krásný výhled na Petrovy kameny, další oblíbený cíl turistů. Tam se ovšem dostanete jedině bez kočárku.

Od Barborky vás čeká táhlé, ale pozvolné stoupání na vrchol Praděd. Až se vynadíváte po okolí, vydejte se zpátky po NS Se skřítkem okolím Pradědu (zároveň červená a zelená TZ) na Švýcárnu.

Švýcárna je jednou z nejstarších turistických chat Jeseníků, postavena byla v roce 1887. Leží ve výšce 1305 m nad mořem. Zpátky se musíte vrátit stejnou trasou. Pokud pojedete z Ovčárny dolů autobusem, bude měřit cesta 15 km. Dojdete-li do Karlovy Studánky pěšky, bude cesta o 5,5 km delší.

 

 

Kolem Karlovy Studánky

 

Karlova Studánka je nádherná. Malebné městečko pod nejvyšší horou Jeseníků s dřevěnými lázeňskými budovami. Leží ve výšce 800 metrů nad mořem a je tady úžasně léčivý vzduch. I proto sem do lázní míří zejména pacienti s dýchacími obtížemi. Léčivých pramenů je zde 8 a můžete si je stočit do vlastní láhve. Udělejte si na prohlídku Karlovy Studánky čas, odpočiňte si v parku nebo na kolonádě. A dejte si tu výbornou zmrzlinu 🙂

 

 

Malá Morávka – Karlova Studánka (14 km)

 

Z obce Malá Morávka se do Karlovy Studánky dostanete i s kočárkem pohodlně. Cesta vede po silnici, souběžně s ní jde i cyklotrasa. Vyjdete v sedle Hvězda, odkud můžete autobusem pokračovat na Ovčárnu. V Karlově Studánce ochutnejte některý z léčivých pramenů. Zpátky se vrátíte stejnou trasou, délka cesty je 14 km.