Jizerské hory s dětmi: Nádherná vyhlídka Paličník (až 11 km)

Jednou z nejkrásnějších skalních vyhlídek v Jizerkách je rozhodně Paličník. Ten je také velice dobře dostupný i pro rodiče s kočárky nebo s menšími dětmi. Výhled z něho je nepopsatelný. Vidět můžete hluboké údolí Smědé, spoustu jizerských vrcholů (Jizeru, Frýdlantské cimbuří) a na druhé straně vrcholky Krkonoš. Pokud bych si s malými dětmi měla vybrat jen jednu vyhlídku, bude to právě Paličník. 

 

 

Nejsnazší (i když o něco delší) a pro kočárky vhodná cesta na Paličník vede ze Smědavy. Na Smědavu doporučuji dojet autem buď brzo ráno, nebo zaparkovat v Bílém Potoce a v sezóně se přepravit autobusem. Trasa vede nejprve po zelené, kolem jezírka Černá Smědá, později se napojí na modrou. Pozor, je tu poměrně málo stínu. Téměř celou cestu půjdete po rovině. Povrch je asfaltový, později písčitý. S kočárkem se dostanete až k rozcestí Pod Paličníkem, ale lze jej s krátkým přenesením dostat přímo pod vyhlídku. Trasa v jednom směru měří cca 5,5 km.

Na vyhlídku vedou dva krátké žebříčky a pár vytesaných schodů. Nahoře je po celé délce vyhlídky zábradlí. Po zkušenostech s dalšími skalními vyhlídkami bych řekla, že Paličník je jedna z těch nejlépe zajištěných. S pomocí rodičů to nahoru zvládnou opravdu i menší děti. A pokud se jim chtít nebude, pod vyhlídkou je spousta menších kamenů k lezení.

Pokud máte kočárek, zpět se vraťte opět na Smědavu. Bez kočárku můžete sejít po žluté do Bílého Potoka. K autobusové zastávce, odkud pojedete zpět k autu, je to 3,5 km. Počítejte s tím, že sestup je zejména pro malé děti poměrně náročný. Budete scházet cca 450 výškových metrů hodně kamenitým terénem. Kočár tady opravdu neprojede a snášet ho z toho kopce rozhodně nebude příjemné. Nejnáročnější je část k Hájenému vodopádu (1,5 km), potom už je cesta pohodová. Hájený potok vám několikrát zkříží cestu a v horku je vítaným osvěžením.

TIP: Pokud chcete na Paličník vystoupat z Bílého Potoka, zaparkujte u Bártlovy boudy. Nahoru to jsou necelé 3 km.

 

Chcete vyrazit na další vyhlídky v Jizerkách, ale nevíte, kam to děti zvládnou? Nebo si chcete užít pohodovou túru s kočárkem? Naše výlety jsem vám sepsala do průvodce Jizerské hory s dětmi. Tak mrkněte.

Průvodce pro rodiny s dětmi. Krkonoše s dětmi, Jizerské hory s dětmi

Leave a Reply