Jizerské hory s dětmi: NS Oldřichovské bučiny aneb interaktivní stezkou za Sněhulákem a Gorilou (7 km)

Jedna z nejkrásnějších stezek, kterou jsme letos v Jizerkách absolvovali, nás provedla přírodní rezervací Jizerskohorské bučiny v okolí Oldřichova v Hájích. Bučiny jsou dokonce zapsány na seznam UNESCO. Trasa vede nádherným bukovým lesem, je ale zpočátku poměrně náročná. První cca 1,5 km budete jen a jen stoupat, místy poměrně prudce, často po schodech. Výlet tedy není sjízdný s kočárkem. Cestu vám zpříjemní interaktivní prvky, díky kterým se dozvíte spoustu informací o smíšeném lese a životě zvířat v něm. Míjet budete spoustu skal a balvanů. Schválně, poznáte Sněhuláka nebo Gorilu? Kvalitní boty, svačinu a pití rozhodně s sebou. Na trasu můžete vyrazit i v horku, les vás před sluncem ochrání.

Zaparkujte v Oldřichovském sedle, vedle Hausmanky U Kozy. Je tu placené parkoviště (nevím, jak mimo sezónu), parkovné stálo 50 Kč / den. Potom přejděte přes hlavní silnici a po zeleně značené naučné stezce, kolem přístřešku, začnete stoupat.

První interaktivní zastavení na sebe nenechá dlouho čekat. Další jsou od sebe rozmístěna po akorát tak dlouhé době, aby děti nezačaly naříkat, že už je bolí nožičky. Co je tu čeká? Přírodní krasohled, dutina stromu s ptáčky, obří ptačí budka, počítadlo, naslouchadlo, kterým můžete poslouchat zvuky lesa (doporučuji, je to parádní) a další. A samozřejmě všude skály.

Skalní věže mají svá jména. Můžete vyrazit i s aplikací mapy.cz a hledat konkrétní skalky. Kterou určitě nepřehlédnete, je Gorila. Ta je tak věrohodná, že ji nelze zaměnit.

 

Po 2 km dojdete ke skalnímu hradu. Je z něho moc hezký výhled. Výstup není těžký ani pro děti, nicméně skála nahoře není jištěná, takže buďte opatrní.

Od hradu sejděte na rozcestí Hřebenový buk. Je tu přístřešek, ideální místo na svačinu. Pro nás byl spásou, protože přišel déšť, na děti únava a hlad. V těchto případech, kdy vhodný čas na svačinu propásneme, hladina cukru (a nálada) klesne, nás zachraňují pohotovostní tajné zásoby.

Vždycky mám v batohu, kabelce, nebo i jen kapse u bundy něco sladkého. I když jdeme jen ve městě do parku, známe to :). Děti s mužem mají rádi ořechové tyčinky od firmy Emco. Vědí, že jakožto alergik na ořechy jim je krást nebudu 🙂 Celá rodina milujeme 100% ovocné tyčinky, nejvíc jahodové. Nosím s sebou ale i gumové medvídky, hroznový cukr, a když je opravdu hodně zle, obyčejné lízátko to zatím vždycky zachránilo.

Od Hřebenového buku to vezměte po modré. V místech, kde se od modré odděluje silnice, je to na vás. Nás honila bouřka a věděli jsme, že po silnici zvládneme sestup rychleji. Cesty se po cca kilometru spojí. Na tomto rozcestí se dejte doleva po cyklotrase, která vás dovede k autu. Tento poslední úsek (2 km) je lehce do kopce (60 m převýšení).

Za tip na trasu děkuju Tereze, kterou najdete na IG @toulameseevropou. Zároveň můžete tenhle výlet (a dalších cca 50) očekávat v chystané knížce Jizerské hory s dětmi. Vyjít by měla na konci roku (případně po novém roce). Sledujte můj FB nebo Instagram, ať vám neunikne předprodej.

Leave a Reply