Josefův Důl – NS Jedlový důl – Černá tůň a zpět

(2,5 km)

 

Tato stezka začínající v obci Josefův Důl dovede pěší turisty až k nádherným vodopádům Jedlová. Ty ale celé bohužel s kočárkem přístupné nejsou. Spodní část trasy, končící u Černé tůně, však je upravená a údajně (nemohu posoudit, nebyla jsem) je s opatrností pro terénní kočárek sjízdná. Pokud vyrazíte na procházku ve větším počtu, určitě se vystřídejte s hlídáním kočárku a dojděte se až k vodopádům podívat.

Výchozím bodem je rozcestí Josefův Důl – sklárna. Odtud po modré turistické trase dojdete až k vodopádům. Zpátky se vraťte stejnou trasou.

 

 

Josefův Důl – Mariánská Hora – Antonínov a zpět

(13 km)

 

Na trasu vyjděte z Josefova Dolu – U Sklárny po žluté turistické značce. Souběžně jde i cyklotrasa 3020. Po žluté vystoupejte do kopce až k rozcestí Mariánskohorské boudy. Zde odbočte doprava po zelené značce.

Z kopce zamiřte k rozcestí Mariánská Hora. Kousek před ním, jakmile vyjdete z lesa a uvidíte první chalupy, sejděte ze zelené značky na neznačenou asfaltku. Vejděte do osady Mariánská Hora, kde se opět napojíte na cyklotrasu 3022. Po ní dojdete skrz osadu Antonínov zpátky do Josefova Dolu. Celá trasa je asfaltová.

 

Hrabětice – rozhledna Slovanka a zpět (3 km)

 

Pohodovou asfaltovou cestou se dostanete k první české rozhledně. Slovanka byla postavena v roce 1887. Od roku 1997 však byla uzavřena pro špatný technický stav. Získat peníze na opravu nebylo snadné, avšak podařilo se a zrekonstruovaná Slovanka byla znovu otevřena v červenci 2000.

Auto nechte v Hraběticích a po značené cestě (ve směru zelené turistické značky) se vydejte nahoru. Trasa je asfaltová a sjízdná bez problémů. Rozhledna je otevřena celoročně a vstupné se neplatí. Pokud byste sem chtěli dojet autem, i to je možné. U rozhledny je parkoviště, patří k chatě Slovanka.

 

 

Hrabětice – vodní nádrž Josefův Důl (4 km)

 

Zaparkujte v Hraběticích u kapličky a vydejte se po asfaltové silnici směrem k Josefodolské přehradě. Cesta je téměř rovinatá, jen posledních asi 350 metrů vás čeká pořádný sešup dolů k hrázi. A zpátky samozřejmě totéž do kopce. Kolem přehrady si můžete udělat pohodový výlet s krásnými výhledy. Cesta je tu dokonalá, ideální i pro cyklisty a inline bruslaře. Trasa tam i zpět měří 4 km.