Josefův Důl – NS Jedlový důl – Černá tůň a zpět

(2,5 km)

 

Vodopády na Jedlovém potoce patří k nejnavštěvovanějším místům Jizerských hor. Dovede vás k nim naučná stezka, kterou zvládnete i s malými dětmi. S kočárkem se lze dostat poblíž vodopádů po alternativní trase (viz níže). Klasická cesta z Josefova dolu po modré značce je absolutně nesjízdná. I když prvních pár metrů to vypadá, že by to šlo, nejde to. Vyzkoušeno na vlastní záda. Děti však tenhle terén plný kořenů a balvanů bude rozhodně bavit.

Výchozím bodem je městečko Josefův Důl. Auto můžete nechat na parkovišti u vlakové zastávky. Odtud se dejte po modré značce, po asfaltové silnici až k rozcestí Josefův Důl – Lesní brána. Pokračujte dále po modré, cesta vás povede nádherným Jedlovým dolem. Ve spodní části NS budete míjet Pekelné skály a Dolní a Pekelný vodopád. Najdete tu i vyhlídku.

Vodopády Jedlové se nachází před koncem naučné stezky a jsou úchvatné. Vřele doporučuji vydat se sem zjara, kdy mají nejvíce vody. Od vodopádů dál půjdete kousek po dřevěném chodníčku. Vyjdete na asfaltové silnici zvané Mořská cesta , po které se můžete vrátit zpět. NS stezka měří 2 km.

Alternativa pro ty z vás, kteří půjdete s kočárkem. Vyjděte od rozcestí Lesní brána po asfaltové cyklostezce Mořská cesta. Po cca 2 km narazíte na odbočku vedoucí k vodopádům. K hornímu je to asi 300 metrů. Můžete zde kočárek nechat a dojít s nosítkem, případně se vystřídat.

 

Josefův Důl – Mariánská Hora – Antonínov a zpět

(13 km)

 

Na trasu vyjděte z Josefova Dolu – U Sklárny po žluté turistické značce. Souběžně jde i cyklotrasa 3020. Po žluté vystoupejte do kopce až k rozcestí Mariánskohorské boudy. Zde odbočte doprava po zelené značce.

Z kopce zamiřte k rozcestí Mariánská Hora. Kousek před ním, jakmile vyjdete z lesa a uvidíte první chalupy, sejděte ze zelené značky na neznačenou asfaltku. Vejděte do osady Mariánská Hora, kde se opět napojíte na cyklotrasu 3022. Po ní dojdete skrz osadu Antonínov zpátky do Josefova Dolu. Celá trasa je asfaltová.

 

Hrabětice – rozhledna Slovanka a zpět (3 km)

 

Pohodovou asfaltovou cestou se dostanete k první české rozhledně. Slovanka byla postavena v roce 1887. Od roku 1997 však byla uzavřena pro špatný technický stav. Získat peníze na opravu nebylo snadné, avšak podařilo se a zrekonstruovaná Slovanka byla znovu otevřena v červenci 2000.

Auto nechte v Hraběticích a po značené cestě (ve směru zelené turistické značky) se vydejte nahoru. Trasa je asfaltová a sjízdná bez problémů. Rozhledna je otevřena celoročně a vstupné se neplatí. Pokud byste sem chtěli dojet autem, i to je možné. U rozhledny je parkoviště, patří k chatě Slovanka.

 

Hrabětice – vodní nádrž Josefův Důl (4 km)

 

Zaparkujte v Hraběticích u kapličky a vydejte se po asfaltové silnici směrem k Josefodolské přehradě. Cesta je téměř rovinatá, jen posledních asi 350 metrů vás čeká pořádný sešup dolů k hrázi. A zpátky samozřejmě totéž do kopce. Kolem přehrady si můžete udělat pohodový výlet s krásnými výhledy. Cesta je tu dokonalá, ideální i pro cyklisty a inline bruslaře. Trasa tam i zpět měří 4 km.