Bedřichov – rozhledna Královka a zpět (3 km)

 

Krátký a pohodový výlet na jednu z nejhezčích rozhleden v Jizerských horách. Královka se nachází cca 1,5 km od Bedřichova. Vyjděte z rozcestí  U Stadionu a po asfaltové cyklostezce 3020 v klidu dojdete až k rozhledně. Vstup je na ní možný celoročně, vstupné činí 30 Kč. Starší děti potěší hlavně naprosto dokonalé, obří dřevěné hřiště pod Královkou.

Pokud se nebojíte terénu a máte s sebou větší chodce, vezměte to na Královku Mravenční stezkou. Měří něco přes kilometr a budete na ní potkávat dřevěná zvířátka a úkoly. Mravenční stezka je nově součástí stezky Zelené putování za tajemstvím stromů. Vyzvedněte si proto v infocentru hrací kartu. Tato stezka je v první části s kočárkem hůře sjízdná – je to do kopce, terén je lesní. Zvládnout se to ale dá.

 

Bedřichov – Vodní nádrž Bedřichov a zpět (7 km)

 

K přehradě Černá Nisa, jak se Bedřichovské vodní nádrži také říká, se dostanete z Bedřichova, konkrétně ze sedla Maliník. Tam se nalézá i parkoviště. K přehradě vás dovede zelená turistická značka. Cesta je nenáročná, s kočárkem i malými dětmi jde bez problémů zvládnout. Zpět se vracíte stejnou trasou.

Pokud byste si chtěli výlet prodloužit, pokračujte od přehrady dále k Závorám. Na rozcestí Pod Olivetskou horou se dejte směr Gregorův kříž a pak přes Novou Louku zpátky do Bedřichova. Takto měří okružní putování 11,5 km. Jedná se o oficiální bezbariérovou trasu.

Celou přehradu lze obejít (další 4 km), lze se v ní i koupat. Kolem přehrady vás povedou nově opravené povalové chodníčky.

Bedřichov – Blatný rybník – Nová Louka (9 km)

 

Další oficiální trasa upravená pro handikepované turisty, s kočárkem tu tudíž nebudete mít žádný problém. Vychází se z Bedřichova, z rozcestí U stadionu, po cyklostezce 3023. Po cca dvou kilometrech uhněte doprava. Cesta je neznačená, opět asfaltová. Dojdete k Blatnému rybníku.

U Blatného rybníka se napojte na modrou turistickou trasu a pokračujte na Novou Louku. Tam se posilněte a prohlédněte Šámalovu chatu – bývalý lovecký zámeček Clam-Gallasů, který měl za první republiky v užívání Dr. Přemysl Šámal, kancléř T. G. Masaryka.

Od Šámalovy chaty jděte po modré na rozcestí U Nové Louky, kde se napojíte na žlutou. Ta vás dovede zpět do Bedřichova. Cestou budete míjet Klikvovou louku, kde pramení Bílá Nisa. Okruh měří cca 9 km.

Pokud byste si chtěli cestu prodloužit, můžete z Nové Louky vyrazit po žluté na Gregorův kříž, a přes Olivetskou horu se dostat až k vodní nádrži Bedřichov. Jsou to další cca 4 km.

 

Bedřichov – Josefodolská přehrada – Královka

(15 km)

 

Trasa je zpočátku stejná, jako předchozí – vyjdete od rozcestí U stadionu k Blatnému rybníku. Od něho se budete držet modré turistické trasy. Pokračujete přes Tetřeví kámen až k rozcestí Pod Kristiánovem.

Tam se napojte opět na cyklotrasu, která vás dovede až na hráz Josefodolské přehrady. Od hráze vystoupejte k hrabětické kapličce, stále po cyklotrase. Na rozcestí Hrabětice – kaplička přejdete na zelenou turistickou trasu. Po ní se dostatene až ke kamenné rozhledně Královka.  Až se vynadíváte na panorama Jizerských hor, čeká vás poslední, 1,5 km dlouhý úsek zpátky do Bedřichova. Okružní trasa měří 15 km.

 

Nová Louka – Čihadla – Kristiánov – Nová Louka

(18 km)

 

Celodenní, ale nádherná tůra vede převážně po hlavní magistrále Jizerských hor. Můžete se tak kochat výhledy po otevřené krajině, ale uvidíte i rašeliniště a mokřady. Po celou dobu se držte cyklotrasy. Trasa je opět určena vozíčkářům, s kočárkem byste tedy neměli mít žádný problém.

Auto nechte u Zámečku na Nové Louce a vydejte se směr Gregorův Kříž. Pokračujte přes rozcestí Hřebínek, Točna, Pod ptačími kupami až pod vyhlídku Krásná Máří. Máte-li nosítko, šup s dítkem na záda a vyběhněte po skalních schodech nahoru. Nebo se vystřídejte, výhled za to stojí.

Od Krásné Máří pokračujte přes Tetřeví boudy, rozcestí Na Žďárku a Nad Černým potokem až na Čihadla. Rašeliniště Čihadla jsou od r. 1960 chráněná. Stojí tu vyhlídková věž, na kterou se díky povalovým chodníčkům dostanete i s kočárkem.

Z Čihadel jděte přes Rozmezí až do bývalé sklářské huti Kristiánov. Dnes tu stojí Sklářské muzeum a hřbitov. A už se blížíte k závěru, z Kristiánova přes Tetřeví kříž a Blatný rybník se dostanete zpět na Novou Louku.