Pěšky na Ještěd (3 km)

 

Kdo chce zdolat Ještěd pěšky, může. I s kočárkem. Nahoru na vrchol vede příjemná asfaltová cesta. Trasa začíná v Horním Hanychově, na Výpřeži. Po silnici pak stoupáte asi 3 km až k rozhledně. Dolů se můžete vrátit stejnou cestou nebo využít lanovku.

 

 

Ještěd – Horní Hanychov (11 km)

 

Trasa začíná u dolní stanice lanovky. Ta vás vyveze na Ještěd. Až se dostatečně vynadíváte po okolí, zamiřte po silnici směr Ještědka. Tam se napojíte na NS Terasy Ještědu, zároveň s ní jde červená turistická značka.

Dojdete na Pláně pod Ještědem, odkud vás dál povede modrá turistická značka. Je zároveň cyklotrasou. Po modré dojdete až k rozcestí U Šámalů, kde je možno se najíst.

Od Šámalů se dejte vlevo po zelené turistické značce, a po Hraběcí cestě dojděte až k Panskému lomu. Od něho jděte stále po zelené, už směřujete k Hornímu Hanychovu. Držte se pořád široké cesty, která později neznačená uhýbá doleva. Prochází pod lyžařským vlekem a dovede vás ke konečné tramvaje. Celý okruh měří 11 km.

 

Prožitková stezka Hravé putování ještědským lesem (3 km)

 

Prožitková stezka určená zejména malým návštěvníkům Jizerských hor začíná pod Ještědem, na Výpřeži a končí v Ostašově – Horní Suché. Je dlouhá 3 km.

Stezka vede převážně z kopce a nabízí 13 informačních panelů, které děti zábavnou formou seznamují se životem lesa. Cesta má příjemný povrch a pro kočárky (případně hendikepované) je velmi pohodlná. Z Ostašova se pak lze vrátit zpátky vlakem nebo MHD.

 

 

Rozhledny Černá Studnice a Nisanka 

 

S kočárkem můžete vyrazit i na dvě rozhledny v okolí Jablonce nad Nisou. Rozhledna Černá Studnicese nachází 7 km od Jablonce, nad obcí Horní Černá Studnice. Zaparkovat můžete ve vsi a vyjít nahoru po asfaltové silnici. Lze ale vyjet i přímo k rozhledně. Otevřená je od středy do neděle, od 10 – 22 hodin a vstupné pro dospělého činí 20 Kč. Výška rozhledny je 26 metrů a vyšlápnete si 91 schodů.

Rozhledna Nisanka je od Černé Studnice vzdálena jen 5 km jízdy autem, směrem na Lučany nad Nisou. I k ní je možné dojet autem a zaparkovat u protějšího penzionu. Rozhledna je 35 metrů vysoká, vyhlíková plošina se nachází ve 24 metrech. Vstupné činí 15 Kč pro dospělého, rozhledna je otevřena o prázdninách denně od 10 – 17 hodin, v červnu a září ST – NE ve stejném čase. Otevřeno je pouze v případě příznivého počasí.