Bukovec – Jizerka – rašeliniště Jizerky – Safírový potok (6 km)

 

Nejznámější osadou Jizerských hor je bezpochyby Jizerka. Je známá zejména svými teplotními výkyvy, – 30 stupňové mrazy tu nejsou žádnou výjimkou. Není divu, však je malebná Jizerka nejvýše položenou obcí v ČR.

Auto nechte na parkovišti pod Bukovcem. Až do Jizerky jděte po cyklostezce, souběžně s ní jdou i modrá a červená turistická značka. U Langeho památníku se připojíte na NS Tři iseriny. V Jizerce lze navštívit Muzeum Jizerských hor.

Projděte osadou, stále po cyklostezce a okolo Hnojového domu zamiřte k rašeliništi. Opustíte pohodlnou asfaltku a čeká vás chůze po dřevěných chodníčcích. I pro kočárek jsou ale pohodlné.

Z rašeliniště se vracíte zpátky, ale hned na první odbočce zahněte doprava, k Safírovému potoku. Nádherná procházka, ale po úzké pěšince vhodné pro pořádná terénní kola. Po cca 1 km se napojíte opět na cyklotrasu, která vás dovede zpět skrz Jizerku až do Bukovce.

 

 

Kořenov – rozhledna Štěpánka a zpět (5 km)

 

Z Kořenova se vydejte po silnici do Příchovic. Tam se napojte na modrou a zelenou turistickou trasu a jděte k rozcestí Hvězda. Cesta je stále asfaltová, mírně stoupá. Od Hvězdy ke Štěpánce je to pak už kousek, za to ale pořádně do kopce. V roce 2013 cestu k rozhledně opravovali, pro kočárky je tedy sjízdná, ale i kvůli stoupání je to náročnější.

Štěpánka je otevřená v sezóně od dubna do prosince, konkrétní otevírací dobu si ověřte v Kořenově. Vstupné by mělo být 30 Kč. Zpátky se vraťte stejnou cestou.

 

 

Smědava – Paličník (11 km)

 

Pohodová trasa téměř bez převýšení a po příjemném asfaltovém povrchu. Vyražte od Smědavské chaty nejprve po zelené značce. Ta po chvíli odbočuje vlevo. Vy ale stále pokračujte rovně směr Předěl – rozvodí Severního a Baltského moře, přidává se k vám cyklotrasa 3018.

Na rozcestí Předěl odbočte vlevo po modré turistické značce a dojděte až k rozcestí Pod Klínovým vrchem. Už jste jen kousek od skal a vyhlídky Paličník. Tam už se s kočárkem nedostanete, takže dítko do nosítka a nahoru po skalní cestě, nebo se u kočárku vystřídejte. Vyhlídka za návštěvu stojí. Zpátky se vraťte stejnou cestou.