Pec pod Sněžkou – Obří důl a zpět (6 km)

Jedna z oficiálních vozíčkářských tras vás zavede do Obřího dolu. Kdo vystoupal na Sněžku více cestami tvrdí, že právě Obřím dolem je cesta sice náročná, ale nejkrásnější. S kočárkem se bohužel dostanete jen kousek, ale i to se počítá. Zapotíte se tak jako tak, na 3 kilometrech vás čeká převýšení 280 metrů.

Zaparkujte vůz v Peci u Relaxparku, na placeném parkovišti. Dejte se po asfaltové cestě k lanovce. Davy vás povedou 🙂 Od lanovky pokračujte dál po modré, směr Obří důl. Až ke kapličce je cesta bez potíží sjízdná. Dál jsme se s kočárkem nepouštěli. Některé úseky by se sjet / přenést daly, ale většina Obřího dolu je jen pro pěší.

Pec p. Sněžkou – Růžohorky – Portášky – Velká Úpa (11 km)

Krásný a pohodový okruh, převážně z kopce začnete na parkovišti v Peci, u Relaxparku. Dojděte k lanovce a tou vyjeďte na mezistanici Růžohorky. Lanovka kočárky převáží bez problémů. Z Růžohorek sejděte po žluté (asfaltka) až k Portáškám. Cestou je opravdu na co koukat, okolní krajina je překrásná.

Na Portáškách si můžete odpočinout a dát si něco dobrého. Pak pokračujte stále po žluté k rozcestí Janovy Boudy. Tam změňte směr a dejte se po cyklotrase K22A (souběžně jde modrá) doprava. Modrá po pár metrech uhýbá, vy stále jděte po cyklotrase až do Velké Úpy. U Boudy Na cestě se k vám modrá opět připojí.

Z Velké Úpy pak pokračujte dál po modré až do Pece pod Sněžkou. Cestou prochází i stezka Krakonošova zpovědnice (viz níže.) Celý okruh měří 11 km.

 

Pec pod Sněžkou  – Velká Úpa (5,5 km)

Pohodová procházka určená především rodinám s dětmi (bezpečná i pro odrážedla, tříkolky apod) vede stezkou Krakonošova zpovědnice. Vznikla v roce 2014 a kopíruje Starou cestou z Pece do Velké Úpy. Na jejím konci, u bývalé kapličky, najdou děti Krakonošovu zpovědnici, které mohou svěřit všechna svá přání.

V průběhu trasy čeká na děti 8 zábavných zastávek – žabí bludiště, piškvorky, lodě, hra vezmi šišku a sestřel zajíce a další. Pokud máte tedy k dítku v kočárku ještě starší robátko, je možné, že cesta vám bude trvat celý den, děti se na ní dobře baví.

Auto nechte v Peci na parkovišti u autobusové zastávky, nebo u Relax parku. Dejte se po modré značce směr Velká Úpa. Cesta vede nad současnou hlavní silnicí a nad řekou, příjemnou krajinou. Až dojdete k rozcestí Javoří Mlýn, přejděte silnici a pokračujte podél hlavní dál, až k dětskému hřišti. To se nachází jen kousek za sedačkovou lanovkou směr Portášky. Zpátky se vraťte stejnou cestou, nebo v Úpě počkejte na autobus.

Pomezní Boudy – Jelenka a zpět (7 km)

Jedna z tras, kterou se lze (bez kočárku!) dostat na Sněžku. Pokud máte k dispozici ergnomické nosítko, šátek, popřípadě krosnu, můžete na Jelence nechat kočárek uschovaný a vyšlápnout na naši nejvyšší horu.

Zaparkujte na Pomezních Boudách u Infocentra a po asfaltové silnici začněte stoupat k Jelence. Brzy se k vám připojí i žlutá turistická značka. Celou cestu půjdete hodně do kopce, však Jelenka leží ve výšce 1260 metrů nad mořem. Za sportovní výkon budete odměněni krásnými výhledy, výbornou limonádou a palačinkami. Zpátky se vraťte stejnou trasou. Na Jelenku je to cca 3,5 km.

Pokud budete chtít zamířit na Sněžku, máte dvě možnosti. Buď po červené cestou česko-polského přátelství, nebo po zelené, traverzem po Obřím hřebeni. S dětmi na zádech či maličkými chodci zvolte určitě cestu česko-polského přátelství. Je schůdnější a také o 1,5 km kratší. Traverz je dost často velice špatně schůdný, stačí déšt a trasa se mění v jedno velké bahno kombinované s klečím a kameny.

43 tipů na výlety napříč celými Krkonošemi najdete v mém tištěném průvodci

Průvodce pro rodiny s dětmi. Krkonoše s dětmi, Jizerské hory s dětmi