Pod Studenovem (2 km)

 

Krátká pohodová procházka začíná v Rokytnici u kostela sv. Michaela. Dejte se do kopce po zelené turistické trase až ke hřbitovu. Nad ním zahněte doprava (cesta není značena TZ). Dojdete k sídlu KRNAPu. Pokračujte po silnici dál, až na rozcestí, kde se připojuje žlutá turistická značka.

Zde můžete buď rovnou sejít zpátky ke kostelu, nebo ještě od rozcestí pokračovat po silnici dál. Na druhé odbočce vpravo (cestička mezi rodinnými domky) zahnete a dojdete k hospůdce Horalka. Od Horalky pokračujte zpět ke kostelu.

 

Okolo Rokytnice (12 km)

 

S kočárkem můžete vyrazit i na NS Okolo Rokytnice. Měří 12 km, ale kdykoli můžete z cesty sejít zpět a pokračovat třeba druhý den. Po cestě se můžete kochat výhledy nejen na Rokytnici, ale na celé Krkonoše a také blízké Jizerské hory.

Začít můžete třeba na Dolním náměstí, opět u kostela sv. Michaela. Po celou dobu se držte zelenobílého značení. Trasa vás provede přes skiareály, Horní Rokytnici, okolo Bikeparku a motokár, podél Huťského potoka a přes Horní Ves zpátky na náměstí. Cestu si můžete prodloužit návštěvou vyhlídky Strážník. Nahoru ale bez kočárku, je to skalní vyhlídka, na kterou se jde tedy odpovídajícím terénem.

 

Rokytnice – Huťský vodopád a zpět (5 km)

S kočárkem se bez potíží dostanete i k Huťskému vodopádu. Tato přírodní památka je navštěvovaná hodně, proto počítejte, že v sezóně tu může být nával.

Jste-li autem, zaparkujte nad autobusovým nádražím. Od parkoviště dojděte na Horní náměstí, odkud vás k vodopádu zavede modrá turistická značka. Po asfaltové silnici stoupejte necelé 2 km. Asi 300 metrů od Huťského vodopádu se asfaltová cesta mění v lesní, ale bez problémů sjízdnou. Zpátky se vraťte stejnou trasou.

 

Studenov – Čertova hora a zpět (11 km)

Pohodová trasa vás provede kolem sjezdovek a Janovy skály až na vrchol Čertovy hory (1021 m). Výlet lze protáhnout až do Harrachova k Mumlavským vodopádům.

Zaparkujte auto na parkovišti Nad koupalištěm, u Skiareálu Pařez. Po zelené turistické značce (asfaltová silnice) začněte stoupat. Na rozcestí Nad Vilémovem se k vám přidá žlutá TZ, po které dojdete až na Studenov. Až sem je to docela krpál.

Na rozcestí Studenov se nachází Chata Studenov. Můžete tam zkusit zavolat, zda byste u nich mohli nechat auto, ať s kočárkem nemusíte absolvovat ten výstup. Parkoviště mají vyhrazené pro hosty, a jestli lze zaparkovat někde při cestě jen tak, to nemám ověřené.

Ze Studenova na Čertovu horu běžte nejprve po modré TZ. Míjet budete Janovu skálu. Na dalším rozcestí z modré uhněte doleva, na cyklotrasu. K vrcholu vás dovede právě ona. Takto sice budete horu trošku obcházet, ale máte zaručenu pohodlnou cestu. Kdybyste šli dál po modré, půjdete po sjezdovce a ne každý kočárek by to asi zvládl. Zpátky se vraťte stejnou trasou.

Pokud byste chtěli pokračovat ve výletu, sedněte na Čertovo hoře na lanovku a sjeďte do Harrachova. Od dolní stanice lanovky se můžete vydat k Mumlavským vodopádům. Je to pohodová, dvoukilometrová procházka.

 

Studenov – Dvoračky – Rokytnice nad Jizerou (min. 10 km)

Pro výstup na Studenov platí totéž, co v trase předchozí. Ze Studenova se dáte po modré a přes Čertovu pláň dojdete až na rozcestí Ručičky. Tady najdete kiosek, kde se můžete občerstvit. Ručičky jsou výchozím bodem pro mnoho dalších výletů v různých směrech.

Z Ručiček pokračujte po zelené přes rozcestí Pod Lysou horou až k Dvoračkám. Odpočiňte si, rozhlédněte se po kraji. Výhledy jsou tu úžasné.

Na zpáteční cestu máte několik možností:

1. Můžete jít stejnou trasou, pokud parkujete na Studenovu.

2. Ze Dvoraček se vraťte na Ručičky a od nich běžte po modré na Hořejší Domky. Odtud jezdí lanovka do Rokytnice. Vystoupíte u restaurace Rokytka a projdete se Rokytnicí až k autu.

3. Ze Dvoraček zpět na Ručičky a odtud po žluté, kostelní cestou přes Packé boudy na Dolní náměstí (viz mapa).

4. ze Dvoraček sejít po žluté, která vás též dovede na Horní Domky k lanovce. Cesta je ale poměrně strmá a nemám ověřeno, jak pohodlná je pro kočárek.

Ze Studenova na Dvoračky je to 5 km. Všechny zpáteční trasy jsou přibližně stejně dlouhé, také cca okolo 5 km. Prodlouží se případně o cestu zpátky k parkovišti.

43 tipů na výlet napříč Krkonošemi najdete v mém tištěném průvodci.

Průvodce pro rodiny s dětmi. Krkonoše s dětmi, Jizerské hory s dětmi