Špindlerův Mlýn – Mlynářův výšlap (2,8 km)

Jedna z městských turistických tras začíná v parku, naproti hotelu Savoy. Značná je modře. Vydáte se po asfaltové cyklotrase (v sezóně je tu velká koncentrace lidí – bruslařů, rodičů s kočárky, cyklisty) okolo restaurace Labužník k lanovce na Medvědín. Budete si moci prohlédnout řeku Labe, Bobovou dráhu, Adrenalin park, hotel Montana či Krakonošovu krčmu.

 

Špindlerův Mlýn – Mlynářovo kolečko (2,8 km)

Druhá městská turistická trasa vás provede kolem historických budov a významných míst. Značená je červeně. Ačkoli se jedná o procházku městem, terénní kočárek je potřeba.

Trasa začíná v opět parku, naproti hotelu Savoy. Nejprve se dáte k bílému mostu přes Labe a pak proti proutu Svatopeterského potoka dojdete až do Skiareálu. Tam uhnete a začnete stoupat k Ville Czernin. Je nejstarší historickou památkou ve městě, v současné době zrekonstruována na luxusní penzion.

Na trase dále uvidíte Základní školu, kostel svatého Petra, hotel Windsor, navštívíte rozhlednu Biskupská vyhlídka, Špindlerovskou hospodu a navštívíte rozhlednu Biskupská vyhlídka.

 

Špindlerův Mlýn – Údolí Bílého Labe (12 km)

Oficiální trasa pro vozíčkáře vás zavede krásnou procházkou do údolí Bílého Labe. Celá trasa je asfaltová, takže pro kočárky všech druhů bez problémů sjízdná. Jen počítejte s převýšením cca 250 metrů.

Auto zaparkujte u lanovky na Medvědín a po modré značce vyražte směr Bouda U Bílého Labe. Na rozcestí Pod dívčí strání se dejte doprava. Celá trasa vede podél Labe a je na co se dívat. Divoká řeka, několik vodopádů a kaskád, výhledy na okolní Kozí hřbety. Zpátky se vraťte stejnou cestou.

 

Špindlerův Mlýn – Labský důl (9 km)

Další z oficiálních tras pro vozíčkáře vede po pravém břehu Labe. Povrch je asfaltový a překonáte převýšení cca 200 metrů. I na této trase na vás čeká několik vodopádů a kaskád. Ledovcové údolí je opravdu úžasné.

Vůz nechte opět na parkovišti u lanovky na Medvědín. Jako u předchozí trasy, i zde se držte modré turistické značky. Na rozcestí Pod Dívčí strání se tentorkát dejte doleva. Tato vycházková trasa je hodně oblíbená i inline bruslaři, povrch je pro ně ideální. Na trase jsou dvě odpočívací místa. Pro kočárky dostupná cesta končí na rozcestí Labský důl – Pudlava. Zpátky se vraťte stejnou cestou.

 

Špindlmanova mise 9,5 km

Turistická trasa, na které se i starší děti budou bavit. 

Cesta začíná i končí u dolní stanice lanovky na Medvěcín. Lanovkou vyjeďte nahoru. Jsou tu nádherné výhledy na okolí. Až se dostatečně vynadíváte, vydejte se po cyklotrase K13A. Chvíli s vámi půjde i červená turistická značka, ta však na rozcestí Nad Jilemnickou boudou uhýbá. Směřujte po asfaltce na Horní Mísečky. Projdete kolem Jilemnické boudy, přes Skiareál až na rozcestí Horní Mísečky – vlek.

Od rozcestí jděte po cyklotrase K12 a kolem přístřešku Medvědín a bobové dráhy dojdete zpátky do Špindlerova Mlýna.

 

Špindlerova Bouda – Petrova Bouda (6 km)

Další z pohodlných tras, na které můžete vidět opět dvě z nejznámějších krkonošských bud – Špindlerovku a Petrovo boudu. Druhá zmiňovaná je úplně nová, otevřít by měla počátkem roku 2020. Stojí na místě původní boudy,  200 let starého krkonošského skvostu a kulturní památky, která v roce 2011 kompletně vyhořela. Nová Petrovka je o něco menší, ale vzhledově ctí její původní podobu. 

Autem se na Špindlerovu boudu nedostanete, pokud nemáte povolení. Ale to nevadí, nechte vůz ve Špindlerově Mlýně a na Špindlerovku dojeďte kyvadlovým autobusem. Jezdí sem každou hodinu.

Z parkoviště vede na Petrovu boudu více cest. Vy se od zastávky autobusu dejte po asfaltové silnici. Na prvním rozcestí odbočte doprava a hned se zase napojte na širokou asfaltku. Ta vás dovede až k Petrově boudě. Zpátky se vraťte stejnou cestou.

 

Horní Mísečky – Zlaté Návrší – Vrbatova bouda – Pramen Labe – Labská Bouda (až 17 km)

Další z oficiálních tras pro vozíčkáře vás zavede na nejnavštěvovanější místa Krkonoš. Trasu lze kombinovat s dopravou autobusem, lze ji i prodloužit či zkrátit. Popíšeme si více variant.

Auto nechte v Horních Mísečkách. Na Zlaté návrší můžete dojít po asfaltové silnici pěšky (4 km) nebo využít autobus, který tu pendluje každou půl hodinu. A to doporučuji. Cesta totiž vede do kopce a klikatí se v serpentinách.

Na Zlatém návrší vystoupíte u Vrbatovy boudy. Odtud pak po cyklostezce vyražte směr Pramen Labe. Půjdete okolo mohyly Hanče a Vrbaty, přes rozcestí Nad Kotelní jámou (zde se připojí žlutá TZ), U Čtyř pánů a Labská louka.

Z Pramene Labe máte dvě možnost. Buď se vrátit na Vrbatovu boudu hned zpátky, nebo si cestu protáhnout návštěvou Labské boudy. Je to jen 1 km zacházka. Dejte se tedy po červené a zelené směr Labská bouda. Tam se můžete najíst, odpočinout si, a pokud jste dva, můžete se prostřídat a dojít se podívat i na Labský vodopád.

Z Labské boudy pokračujte po cyklotrase a po modré TZ zpátky směr Vrbatova bouda. Odtud můžete opět sjet do Míseček autobusem, nebo dojít pěšky, už je to přeci jen z kopce. Takto měří trasa 8 km (s využitím autobusu Mísečky – Zlaté návrší – tam i zpět- Jinak si připočtěte 4 km v jednom směru). Na přiložené mapce je taktéž cesta až od Vrbatovy boudy.

Komu by výlet nestačil, může se z Horních Míseček projít až na Medvědín, nebo naopak dojít dolů do Špindlerova Mlýna (viz trasa Krakonošův příběh. )

 

Jízda za zvířátky (7,7 km)

Naučná stezka má za cíl seznámit děti s otisky stop zvířat žijících v naší přírodě. Začíná ve Svatém Petru, u horní stanice lanovky Přední Pláň. Pokračuje přes Boudu Na pláni, Krásné Pláně, U Hromovky a Pod Hromovkou zpátky do Špindlerova Mlýna, tentokrát k dolní stanici lanovky Přední Pláň.

43 tipů na výlet napříč Krkonošemi najdete v mém tištěném průvodci.

Průvodce pro rodiny s dětmi. Krkonoše s dětmi, Jizerské hory s dětmi