V létě i v zimě ve vlně

Kdo mě delší dobu sleduje, ví, že mám pro sebe i děti hodně ráda kvalitní a funkční oblečení. A ideálně české. Vloni touhle dobou jsem pro vás sepsala článek o tom, co naše děti nosí na podzim. No a letos si posvítíme na spodní vrstvu, na vlnu.

 

Merino a děti

 

Své děti do vlny oblékám prakticky od narození. Protože jsem oba dva hodně nosila, bylo funkční oblečení naprostou nutností. V bavlně jsme totiž byli velmi rychle zpocení. Když jsem pak dítko odvázala ze šátku, mělo promočená záda i hrudníček a mohlo venku snadno ofouknout. O mokrých koláčích na mém triku tam, kde měly položenou hlavu, nemusím nosícím rodičům povídat 🙂 Hledala jsem tudíž materiál, který bych využila po celý rok. A našla merino vlnu. Když děti nošení odrostly, u vlny jsme zůstali. Protože je pro nás v létě i v zimě nepřekonatelná.

Letní merino je lehoučké jak pírko, a ačkoli máme i trika od Moiry (kterou mám opravdu hodně ráda), postupně jsem i v horku přešli na vlnu.

 

V zimě nedám dopustit na merino kukly, máme jednovrstvou i dvouvrstvou. Našim dětem asi roste nějak pomalu hlava, ale letos budou mít stejnou už 3. rok :D. Mimo jiné jsou luxusní pod lyžařskou helmu.

Nakupovala jsem hlavně u Crawler (to není spolupráce, to je láska) a nebo po bazárcích.

 

Merino a já

 

Když mě oslovila majitelka e-shopu Promerino.cz , zda bych v rámci spolupráce nechtěla otestovat dospělácké merino, neváhala jsem. V tomhle jsem totiž trošku kovářova kobyla. Dětem vlnu kupuju, ale na sobě jsem dosud šetřila (kromě ponožek, bez kterých neumím přežít zimu) a bylo mi líto dát takové peníze za tričko, když mám oblečení od dětí věčně špinavý a zničený 🙂

Na otestování jsem si vybrala triko od české značky Sensor z kolekce Merino Activ, gramáž 160g. Když mi balíček dorazil, těšila jsem se jak naše děti na nový Lego. Honem vyprat, nechat usnout a druhý den sem skoro nedospala. Skočila jsem do trika…a do 10 minut bylo dole. Málem mě totiž sežralo!! Skoro všude se dočtete, že merino nekouše. Na mě to zjevně neplatí. Skoro jsem to obrečela 😀 a začala googlit, co s tím. Pobyt v mrazáku nezabral. Prát s džínami, jak se někde doporučuje, jsem se bála. Nakonec jsem posháněla lanolin a vyprala v něm. A zabralo to, alespoň na chvíli.

Po cca týdnu nošení (chtěla jsem ozkoušet i tu vlastnost, že nesmrdí, běžně trička týden nenosím :D, abyste si nemysleli kdoví co 😀 ) kousat opět začínalo. Tudíž znovu lanolinová lázeň a opět na cca týden dobré. Uvidíme, jak se sžijeme dál. 

Díky babímu létu i teď skoro ranním mrazíkům jsem ho ozkoušela v různém počasí a konečně i na vlastní kůži můžu říct, že super. Vlna si i přes vyšší cenu rozhodně najde cestu do mého šatníku. Jelikož jsem zmrzlík, oceňuji především tu schopnost zahřát. Tu jsem naplno otestovala o víkendu, kdy jsme přespávali na chatě, venku 10 stupňů a tam po příjezdu taky 🙂 Stačilo mi triko a fleeska, zatímco když mám na sobě bavlněné triko, trpím i v teplé bundě.

 

A proč vůbec merino?

 

Nebudu vám psát, odkud merino pochází, však toho je plný internet. I vlastnosti, výhody či nevýhody tam najdete xkrát. Popíšu tu ty vlastnosti, které byly zásadní pro nás a kvůli kterým jej kupuji.

  • Reguluje teplotu těla – naprosto zásadní věc. V zimě vás zahřeje, v létě chladí. Příjemná prostě v každém ročním období.
  • Je jemné a prodyšné. Obě děti trpěly v prvních dvou letech života na ekzémy. Tudíž jsem se vlny bála. Zbytečně. Na rozdíl od funkčních materiálů umělých jim vlna nezpůsobovala žádné potíže.
  • Odvádí vlhkost. Žádná mokrá záda po sundání z nosítka nebo po celodenním lítání venku.
  • Hřeje i mokré. Tohle je asi sen všech rodičů 😀 Ve spánku pročůrané dítě vám neprochladne. Tuhle vlastnost jsem ocenila i letos v létě v Krkonoších. Ač červenec, v noci bylo 6 stupňů. Ve stanu nic moc komfort. Dcerka večer vypila víc, než močový měchýř zvládl a na čůrání se nevzbudila. Že je komplet durch včetně spacáku a karimatky jsem zjistila někdy po půlnoci. Hrklo ve mě, protože trpí na ledviny. Ale – dítě bylo sice od hlavy k patě mokré, ale teplé. Vlákno totiž dokáže absorbovat vlhkost až do 30 % své váhy. (O tom, jak jsme přežili zbytek noci bez jednoho spacáku v té zimě zase někdy jindy 😀 )
  • Nesmrdí. Je nutné k tomu něco dodávat? 😀

A nevýhoda merina? Určitě to může být vyšší pořizovací cena. A pro mě náročnější údržba – tzn. musím myslet na to, že oblečení je potřeba prát jinak, než běžné oděvy a nesmím ho strčit do sušičky.

 

Leave a Reply