Čas od času se mě ptáte, jaké oblečení pro děti (nebo i na výletech v přírodě) používáme. Proto jsem se rozhodla sepsat to do článků. A protože tu máme podzim, začneme výbavou na tohle období. V textu najdete konkrétní tipy na oděvy, které se nám osvědčily. Ani v jednom případě se nejedná o placenou (ani neplacenou) spolupráci s výrobcem či prodejcem, ale o věci každodenně používané a léty prověřené. Tak jdeme na to.
Pro nechodící prcky do kočárku
Malé mimčo ležící v kočárku žádnou speciální výbavu nepotřebuje, ať jedete do Krkonoš nebo na vesničku v jižních Čechách. Vystačíte si s tím, co mu běžně oblékáte. Snad jen myslet na to, že čím jste výš, tím dříve se potkáte s mrazem a vybavit se 🙂
Moje děti ale nikdy v kočárku nevydržely. Střídala jsem tedy nosítko/šátek s kočárkem. Tady už jsem ale musela řešit, jak dítě obléci, aby mu bylo dobře tam i tam. Aby mi neprochladlo, když ho teplé vyndám a budu přendavat do nosítka. Aby ho oblečení při nošení neškrtilo. Aby mu nebyla zima na nožky a podobně.
Spodní vrstva
V chladnějším počasí jsem tedy využívala funkční prádlo i u prcků. Alespoň body, a to podle venkovních teplot – buď z Outlastu, nebo z merina. Merino je úžasné, já osobně ho miluju a nakupuju už 5 let u Crawler. Ano, pořizovací cena není nejnižší. Jejich oblečení je ale natolik dobře šité, že skutečně vydrží 3 velikosti. Plus pokud se o vlnu správně staráte, nezničí se. Dcera dnes obléká historické kamaše po synovi, je jim fakt skoro 5 let, jsou už trochu zdrclé, protože jednou prošly sušičkou, ale pořád fungují. Za dobrý peníz merino seženete i na nosících bazárcích.
Na nožky jsme buď nedávali nic, až svrchní vrstvu, nebo opět dle teplot lehký Outlast či obyčejné bavlněné legínky.
Vrchní vrstva
Jako horní vrstvu jsem si maximálně oblíbila fleesový overal z Lidlu. Stojí pár korun, ale udělá službu jak v kočáru, tak na břiše. Má ohrnovací nohavice přes nožičky, což je velké plus. Ideální do suchého počasí.

Do vlhka či mlhy jsem do sporťáku používala softshellovou kombinezu od Tchiba. Vydrží déšť, válení se v trávě a s funkčním prádlem a fleesovou mikinou může poslouží i při ranních mrazíkách. Do nosítka se hodí taky, ale spíš na kratší poponášení, mohou se vyhrnovat nohavice, krčí se na zádech a mě to nebylo úplně příjemné.

Na nožky se ve sporťáku či nosítku osvědčily softshellové capáčky s fleesem, do velké zimy pak něco teplejšího – náš model už se neprodává, ale ve FB skupině Nosíme děti určitě najdete tipů dost.
Na hlavu hodně využíváme kukly, v teplejším počasí mám ráda bambusové – máme od Bamboolika, ale ten je už přestal vyrábět. Seženete je samozřejmě i jinde. Když je chladněji, jedem v jednovrstvé kukle z merina, opět od Crawler.
Pro malé horaly, co chodí po svých
Naše výbava se výrazně nezměnila, když děti začaly běhat. Až kolem druhého roku, po odplenkování, jsme vyměnily body za funkční trika. Kromě merina využívám i funkční oblečení z Lidlu. Opět za málo peněz hodně muziky.
Mikinu nosí děti buď nějakou noname bavlněnou, případně fleesku opět od Tchiba.

Softshellovou kombinezu nahrazují kalhoty a bunda. Kalhoty 4. rokem kupuji od Unuo, v zimní (fleesem zateplené) verzi. V horách je užijete i teď na podzim, protože tam klidně už může nasněžit. Mám je ráda, protože opět vydrží několik velikostí, mají vysoký pas (tzn. dítě má pořád záda v teple) a u menších velikostí náplety na nohavicích.
Slabší softshelky, podšité bambusem, jsem letos poprvé vyzkoušela od firmy Fantom. A budeme v nich pokračovat, mým hubeným dětem skvěle sedí. Ideální na teplejší, ale vlhké podzimní dny.
Na první mrazíky se mi osvědčili bambusové legínky od Unua. Jen pozor, jsou opravdu jemné a pokud v nich dítě poleze ve školce po koberci jako to moje (protože se z nich odmítlo vysvléci), za chvíli má kolena nadranc.
Do hor bych v říjnu určitě přibalila teplejší spodky. Moje děti nenosí punčocháče, ale oblíbili jsme si termolegíny od Tchiba. Opět nám vydržely dvě velikosti.
Softshellovou bundu kupuji v Decathlonu. Je příjemná, dobře se nosí, má výbornou kapucu, která hlavu parádně kryje a stojí okolo pětistovky. Jediná výtka jsou hodně úzké rukávy, takže když si dítě obléká mikinu, nedejbože ještě triko s dlouhým rukávem, je to docela boj. Na druhou stranu má sice celkově užší střih, díky tomu ale dobře přiléhá a netáhne pod ní.
Na hlavu v chladu Crawler kuklu, nebo oboustrannou čepici od Duomamas. Z jedné strany merino, z druhé bavlna. Super když je ráno k nule a odpoledne 10 stupňů. Hodně se mi líbí soft čepice od Fantoma, ale nemám zatím vyzkoušené.
Boty kupujeme barefoot či kompromis, do hor se mi osvědčily letos Keeny – jak sandály, tak celoročky s vodě nepropustnou membránou. Měkké, široké, vhodné i pro ryze přírodní terén.
Víc toho asi není. Samozřejmě děti při teplém krásném podzimu tahají klasické bavlněné tepláky a trika či mikiny, na hory nebo delší výlety však výbavu nepodceňujeme. Do hor touhle dobou běžně balím i zimní bundy, protože tam jeden nikdy neví. Na druhou stranu, některé výše uvedené věci je fajn zabalit do hor i v létě. My třeba letos v Krkonoších měli v červenci 13 stupňů, a to se softshellové svršky opravdu hodily. Věci od Unua, Crawler, Fantoma, ale i mraky jiných seženete v obchodě Pro malé dobrodruhy.
A jaké oblečení se osvědčilo vašim horalům?
Leave a Reply
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.