Rakousko s dětmi – Abtenau a okolí

Abtenau a jeho okolí nám učarovalo tak moc, že se sem rozhodně chceme za rok zase vrátit. Strávili jsme zde při zpáteční cestě z tripu jen 4 dny, ale stihli toho poměrně dost. Poloha v regionu Dachstein West zaručuje nádherný výhled na alpský masiv a spoustu možností, jak zde léto strávit. Abtenau najdete jen cca půl hodinky jízdy od Hallstattu.

Ubytování na farmě

V první řadě bych moc ráda doporučila ubytování, které bylo naprosto dokonalé. Bydleli jsme asi 10 minut od Abtenau, v obci Au, na farmě Schörghof. V původní budově najdete 3 pokoje, v novější přístavbě pak 2 prostorné apartmány. Voní to tu dřevem, vše bylo čisté, prakticky zařízené a prostě krásné. Zahradu s hřištěm a bazénem děti po túrách ocenili, stejně jako zvířata, která mohly hladit. Součástí je malé wellnes, to jsme tedy nevyužili. Milí a nápomocní majitelé, to snad ani v Rakousku jinak nejde. A ten výhled, ten prostě musíte zažít.

Vodopády Dachserfall a Trickfall (3,5 km)

Pohodový výlet na dopoledne, který můžete absolvovat i v horším počasí. My jsme bohužel viděli jen Dachserfall, protože nás tlačil čas a museli jsme si vybrat. Při cestě se stačí držet mapy, od parkoviště se nemáte kde ztratit. U Dachserfall jsou 2 vyhlídky, které ale nejsou propojené, musíte se kus vrátit, pokud chcete jít na tu druhou. Doporučuju – udělejte to. Pokaždé uvidíte úplně jiný pohled a opravdu to za to stojí.

Kousek pod Dachserfall se nachází malé Kneippovy lázně s posezením. Je to moc hezké místo třeba pro odpočinek. Pokud bych šla túru dnes, zaparkovala bych u hlavní silnice, vzala bych to nejprve přes Trickfall na Dachserfall a pak přes lázně zpět. Okruh by měl asi 3,5 km.

Karkogel a letní sáňkařská dráha

Přímo v Abtenau nemůžete přehlédnout středisko Karkogel, a hlavně jeho letní sáňkařskou dráhu. Ta měří skoro 2 km. Nahoru vás vyveze kabinková lanovka a hurá dolů. Jedna jízda stačit nebude, s tím počítejte 🙂 V rámci Salzurgenland Card bylo jízdné zdarma, my ji bohužel neměli, takže si ověřte, kolik jízd je v tom zahrnuto.

U spodní stanice lanovky najdete krásné dětské hřiště. A kdo by se nahoře chtěl projít, má nespočet možností. I s kočárkem třeba můžete dojít k vodní nádrži, která je asi 15 minut chůze od horní stanice.

Soutěska Lammerklamn

Asi 10 minut od Abtenau najdete soutěsku Lammerklamm. Procházku si tu užijete jak v dešti, tak za letního odpoledne, kdy tu bude příjemný chládek. Trasa soutěskou měří asi kilometr a vracíte se zpět stejnou cestou. Zabere to cca hodinku. S kočárkem samozřejmě nesjízdné. My zde byli po velkých deštích, čemuž odpovídá i barva vody v řece. Berte s sebou kvalitní boty, protože chodníčky kloužou. Do soutěsky se platí vstupné.

Gosausee

Mým snem bylo vidět obě jezera v Gosau, které je od Abtenau vzdálené asi 20 minut autem. Pamatujte, kdo dřív přijde, ten blíž parkuje. Vyrazte sem tedy opravdu brzo ráno, protože jinak je nejbližší parkoviště plné a vás čeká od auta štreka pěšky po slunci a do kopce. Jako nás 🙂 Míří sem zkrátka hodně lidí, někdo k jezerům, někdo na ferraty, někdo lanovkou nahoru a na túru…Rozhodně je to místo, kam se budete vracet.

K oběma jezerům to lze zvládnout s kočárkem, byť cesta mezi Vorderer Gosausee a Hinterer Gosause je místy hodně do kopce a sem tam dost kamenitá. S malými dětmi vám bude určitě stačit první jezero, protože než ho obejdete, je několik hodin pryč. Dá se v něm i koupat nebo alespoň cachtat, a klidně tu můžete být celý den. Však je na co koukat 🙂 Najdete tu samozřejmě i občerstvení.

K zadnímu jezeru nechodí ani zdaleka tolik lidí, proto je to tu mnohem klidnější. My jsme si mezi jezery střihli i menší „záchrannou akci“ zraněného turisty, na což děti doteď vzpomínají. Naštěstí to nebylo vážné, jen pro něj bolavé, dlouhé a nepříjemné.

Túra okolo prvního jezera měří asi 5 km, pokud půjdete k oběma, čeká vás i se zpáteční cestou cca 13 km.