Jizerské hory s dětmi: Nádherná vyhlídka Paličník (až 11 km)

Jednou z nejkrásnějších skalních vyhlídek v Jizerkách je rozhodně Paličník. Ten je také velice dobře dostupný i pro rodiče s kočárky nebo s menšími dětmi. Výhled z něho je nepopsatelný. Vidět můžete hluboké údolí Smědé, spoustu jizerských vrcholů (Jizeru, Frýdlantské cimbuří) a na druhé straně vrcholky Krkonoš. Pokud bych si s malými dětmi měla vybrat jen jednu vyhlídku, bude to právě Paličník. 

 

 

Nejsnazší (i když o něco delší) a pro kočárky vhodná cesta na Paličník vede ze Smědavy. Na Smědavu doporučuji dojet autem buď brzo ráno, nebo zaparkovat v Bílém Potoce a v sezóně se přepravit autobusem. Trasa vede nejprve po zelené, kolem jezírka Černá Smědá, později se napojí na modrou. Pozor, je tu poměrně málo stínu. Téměř celou cestu půjdete po rovině. Povrch je asfaltový, později písčitý. S kočárkem se dostanete až k rozcestí Pod Paličníkem, ale lze jej s krátkým přenesením dostat přímo pod vyhlídku. Trasa v jednom směru měří cca 5,5 km.

Na vyhlídku vedou dva krátké žebříčky a pár vytesaných schodů. Nahoře je po celé délce vyhlídky zábradlí. Po zkušenostech s dalšími skalními vyhlídkami bych řekla, že Paličník je jedna z těch nejlépe zajištěných. S pomocí rodičů to nahoru zvládnou opravdu i menší děti. A pokud se jim chtít nebude, pod vyhlídkou je spousta menších kamenů k lezení.

Pokud máte kočárek, zpět se vraťte opět na Smědavu. Bez kočárku můžete sejít po žluté do Bílého Potoka. K autobusové zastávce, odkud pojedete zpět k autu, je to 3,5 km. Počítejte s tím, že sestup je zejména pro malé děti poměrně náročný. Budete scházet cca 450 výškových metrů hodně kamenitým terénem. Kočár tady opravdu neprojede a snášet ho z toho kopce rozhodně nebude příjemné. Nejnáročnější je část k Hájenému vodopádu (1,5 km), potom už je cesta pohodová. Hájený potok vám několikrát zkříží cestu a v horku je vítaným osvěžením.

TIP: Pokud chcete na Paličník vystoupat z Bílého Potoka, zaparkujte u Bártlovy boudy. Nahoru to jsou necelé 3 km.

Jak jsme bezKempovali v Krkonoších

Letos jsme se rozhodli konečně vyzkoušet služeb bezKempu. Dopomohl k tomu i covid, protože jsme dlouho váhali s rezervací nějakého ubytování, a pak bylo všechno hezké a pro nás cenově dostupné pryč. A jelikož kempujeme rádi, ale nemáme rádi kempy plné lidí, byla tahle varianta pro nás naprosto ideální. A když jsem navíc zjistila, že i v Krkonoších se dá legálně stanovat, nebylo co řešit. Vyrazili jsme na Benecko. A já bych vám ráda přinesla zkušenost právě s tímto bezKempovacím pozemkem. Ještě upozorním, nejedná se o sponzorovaný článek, ty tady na mém webu ostatně nenajdete vůbec.

(Pokračování textu…)

Krkonoše s dětmi – s kočárkem i pěšky

Ještě to máte v živé paměti. Drápete se s kočárkem do krpálu tam, kde mělo být mírné stoupání. Široká cesta se mění ve změť balvanů a kořenů. Starší dítko kňourá, že chce na hřiště. Muž si hodí kočár na záda, vy menší dítě do rukou. Odhodlaně pokračujete dál. Vždyť je to „jen kilák“, to dáte! Po pár metrech už slyšíte jen nevrlé mumlání a dětský křik…

(Pokračování textu…)

Po Východních Krkonoších autobusem (i s kočárkem)

Ačkoli mám od 18 řidičák, neřídím. Moje úzkostná porucha a 11 dioptrií na dálku mě zatím za volant nepustí, a už vůbec ne samotnou s dětmi. Pomalu na tomhle strachu pracuju, ale opravdu velmi pomalu. Při našich cestách jsem tedy závislá na odvozu (nejčastěji muž) nebo veřejné dopravě. Letos jsem s dětmi v Krkonoších strávila 14 dní. Kromě prvních a posledních dvou dnů sama. Kam jsme potřebovali, dostali jsme se i s kočárkem autobusem nebo vlakem. Co jsem řešila před odjezdem a jaké to bylo?

(Pokračování textu…)

9 tipů, kde děti zabavit v Krkonoších

Letos jsme si s dětmi letní Krkonoše užili parádně. Bylo sice nutné najít kompromis mezi ,,mami, a když už půjdem na hřiště“ a ,,děti, koukněte, jaký je tu parádní výhled“, ale myslím, že se nám to povedlo. Kromě nových kočárkových tras, které si schovávám do chystaného průvodce jsme tedy navštívili i spoustu zábavních míst. Tady máte 9 tipů, kde děti zabavit, a zároveň si u toho užít dávku horské přírody.

(Pokračování textu…)