9 tipů, kde děti zabavit v Krkonoších

9 tipů, kde děti zabavit v Krkonoších

Letos jsme si s dětmi letní Krkonoše užili parádně. Bylo sice nutné najít kompromis mezi ,,mami, a když už půjdem na hřiště“ a ,,děti, koukněte, jaký je tu parádní výhled“, ale myslím, že se nám to povedlo. Kromě nových kočárkových tras, které si schovávám do chystaného průvodce jsme tedy navštívili i spoustu zábavních míst. Tady máte 9 tipů, kde děti zabavit, a zároveň si u toho užít dávku horské přírody.

 

1. Herní krajina Pecka

 

Tohle je opravdu Pecka. Jestli něco vřele doporučuju navštívit, tak toto obrovské dřevěné hřiště. Najdete ho kousek od Pece pod Sněžkou, u horní stanice lanovky na Portášky. Auto můžete nechat na parkovišti ve Velké Úpě a ke hřišti dojít buď pěšky nebo využít zmiňovanou sedačkovou lanovku. Jezdí každou půl hodinku. Tady se zabaví nejen děti, ale i dospělí. Žádné vstupné se zde neplatí.

2. Hřiště a zábavné stezky na Medvědíně

 

Kdo by neznal Medvědín 🙂 Výchozí místo pro krásné túry. Víte ale, že u horní stanice lanovky najdete parádní hřiště? Naše děti tu vydržely řádit skoro 4 hodiny 🙂 Když vás hřiště omrzí, můžete se vydat na některou ze zábavných stezek. Budete plnit nejrůznější úkoly a ani vám nepřijde, že jste ušli přes 8 km. Pozor – Medvědí stezka s kočárkem sjízdná není. Více info o stezkách najdete tady.  

 

Další krásné hřiště i naučná stezka se nachází ve Svatém Petru, u horní stanice lanovky Na pláni.

 

3. Relax park v Peci pod Sněžkou

 

Parádní bobová dráha nebo Lemurie – zábavné prolézačky pro malé opičky 😀 čekají na vaše děti v Peci pod Sněžkou. Vzít to můžete pak rovnou na Sněžku, protože areál se nachází přímo na trase k lanovce.

Zdroj: www.relaxpark.cz

 

4. Interaktivní stezka k lanovce a hřiště pod lanovkou na Sněžku

 

Až půjdete z bobovky, vezměte to k lanovce pěkně interaktivní stezkou, nikoli po silnici. Jednoduše se dáte za Relaxparkem cestou doleva, ne rovně. Na děti tu čeká několik herních prvků, ale dozví se i něco o krkonošské fauně a flóře. A až budete stát tu frontu na lanovku, rozhodně uvítají hřiště. Jsou tu 3, rozdělena podle věku dětí. Pokud si chcete hřiště užít víc v klidu, vyražte sem v sezóně spíš v pozdějších odpoledních hodinách, třeba okolo 16 hodiny dál. Dopoledne bývá fronta na lanovku šílená a tomu odpovídá i počet dětí na hřišti.

 

5. Stezka v korunách stromů a hřiště pod ní

 

V Janských Lázních, naproti Hofmannovým boudám, vyrostla Stezka v korunách stromů, jako můžete znát třeba z Lipna. Kromě vyhlídkové věže, na které jsou instalovány i zábavní prvky pro děti, tu můžete navštívit expozici v podzemí.Ta je věnována životu stromů pěkně od kořenů. Ještě před vstupem se děti můžou zabavit na dřevěných hmyzích prolézačkách. Až stezku projdete, dejte si něco na zub v restauraci a děti nechte řádit na hřišti. Stojí za to.

 

6. Farmapark a Krakonošova Muchomůrka

 

Stezka Krakonošova Muchomůrka se nachází mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou. Čeká vás tu 10 zastavení – můžete se posadit za Krakonošův stůl, poležet v jeho posteli nebo si přečíst některý z pohádkových příběhů. Cesta vás zavede až k Farmaparku, kde mají děti možnost volného kontaktu se zvířátky (ovce, kozy, prasátko). Jak píši ve svém mini průvodci Janskými Lázněmi, je lepší sem vyrazit mimo parné slunečné dny, je tu totiž opravdu málo stínu. Pokud půjdete s kočárkem, pohodlnější přístup je z Janských Lázní, než ze Svobody.

Otevírací dobu a vstupné si ověřte na webu.

 

7. Pohádkové Krakonoše ve Svobodě nad Úpou

 

Ideální tip na deštivé dny. V infocentru Svoboda nad Úpou – Dolní Maršov najdete výstavu věnovanou krkonošským pohádkám, přírodě, postavičkám či skřítkům. Nechybí Anče, Kuba ani hajnej. Přečtete si příběhy o tom, jak to vlastně s Krkonošemi bylo. Pro nejmenší děti je tu i malá hernička. Bohužel mám odsud nekvalitní fotky, tak koukněte spíš na web.

 

8. Baldův svět Mladé Buky

 

Baldův svět jsme nestihli prozkoumat, ale máme ho na pořadníku. Pro děti prý ráj. Houpačky, prolézačky, tobogány, trampolíny, nové brouzdaliště, hřiště s vodními prvky, bludiště nebo Čertova stezka – tak zní jen malá část výčtu, co uvádí areál na webovkách. Měli jsme tam namířeno, protože jedna naše túra končila na nádraží v Mladých Bukách, ale právě přijízděl vlak a syn dal přednost výletu vláčkem. Budu ráda, když mi napíšete, zda hřiště stojí za návštěvu.

Foto půjčené z oficiálních stránek www.areal-mladebuky.cz.

 

 

9. Lufťákova a Přírodní stezka na Benecku

 

Lufťákovo stezka je parádní. A od letošního léta je nově prodloužena o 4 stanoviště. Kromě herních prvků se do trasy zapojila i lanovka :), takže vám odpadne šplhání do kopce, které jsme museli absolvovat my – prodloužení bylo otevřeno až po našem odjezdu domů. Sjízdná je v pohodě s kočárkem. Pro nás to byl výlet na celý den i v té její kratší podobě. Až stezku projdete, skočte si do wellness hotelu Skalka pro certifikát, že jste skutečným Lufťákem.

Další novinkou, kterou jsme bohužel nevyzkoušeli, je Přírodní stezka, rovněž otevřena v minulých dnech. Má 3,5 km a opět je kočárkům přístupná. Info o stezce najdete tady. A opět budu moc ráda za vaše fotky a komentáře k tomu, jak se vám líbí.

 

 

Zábavy je v Krkonoších dost, co? A to jsem vám tu sepsala jen několik tipů z toho, co mám ještě v hlavě. A co bude v připravovaném průvodci Krkonoše s kočárkem a s nejmenšími chodci. Pokud chcete znát víc tras pro kočárky (nejen v Krkonoších), a chcete aktuální informace, sledujte mě na facebooku. Horám zdar 🙂

Soutěžím s Mall.cz“.

 

 

 

Krkonoše: S kočárkem k prameni Labe

Krkonoše: S kočárkem k prameni Labe

Často se mě ptáte, zda se dá s kočárkem dostat na pramen Labe. Jasně, že dá. Tato trasa je navíc uvedena jako oficiální vozíčkářská, takže máte téměř jistotu, že na vás nečekají žádné nezvládnutelné nástrahy. Tak si ji pojďme projít 🙂

Kde trasu začít? Ideálním výchozím místem je Vrbatova bouda na Zlatém návrší. Pozor, autem se sem nedostanete. Auto je potřeba nechat na Horních Mísečkách a potom sem buď dojet kyvadlovým autobusem (rozhodně doporučuju), nebo po svých. Cesta ale není nic moc, jednak vede po asfaltu, jednak v serpentinách a pořádně do kopce.

U Vrbatovy boudy se vydejte po cyklostezce (pozor, ne po červené kolem Pančavského vodopádu, tam to s kočárkem nejde) kolem mohyly Hanče a Vrbaty směr Pramen Labe. U rozcestí Nad Kotelní jámou se k vám připojí žlutá turistická značka. Té se držte až k pramenu. Cesta je hodně využívaná i cyklisty.

 

Od Pramenu Labe se můžete ještě projít na Labskou boudu, po červené a zelené turist. značce. Pokud máte nosítko, nebo je vás víc, vystřídejte se a běžte kouknout na Labský vodopád, je to jen 300 metrů. Zpátky na Zlaté návrší sejdete od Labské boudy nejprve po modré, a pak zase po žluté.

S využitím autobusu měří cesta 8 km. Půjdete-li z Horních Míseček pěšky, musíte připočíst dalších 8 km.

Fotky vlastní věřím, že dodám v polovině července 🙂

 

 

České Švýcarsko: Z Jetřichovic na Falknštejn (1 km)

České Švýcarsko: Z Jetřichovic na Falknštejn (1 km)

České Švýcarsko je úžasné. Nebyla jsem tam letos poprvé, přesto mě znova a znova dostávala ta příroda, skály, nádherné výhledy. Stihli jsme toho s dětmi za týden poměrně dost, i když ta největší lákadla jako Právčická brána nebo jetřichovické vyhlídky jsme vynechali. Tryskomyš je zatím moc malá a moc akční, a i na Falknštejně když mi nahoře pobíhala bez držení jsme trnuli, kdy se zřítí dolů. Takže vzhledem k bezpečnosti a pro náš klid jsme se drželi víc při zemi 🙂

Protože jsme byli ubytovaní v Jetřichovicích, nenechali jsme si ale ujít právě Falknštejn. Je to kraťounká procházka, ideální na pozdní odpoledne. Tak jdeme na něj 🙂

V Jetřichovicích je téměř všude zákaz parkování. My jsme jednou nechali auto před obchodem (s laskavým svolením majitele). Pro cestu na Falknštejn ale bude lepší, když zaparkujete až na konci obce pod Poštolčím kuželem (tam je i rozcestník na jetřichovické vyhlídky a Falknštejn). Parkoviště je v sezóně placené, cenu vám nepovím, my ještě parkovali zdarma.

 

Pohled z parkoviště

 

Od auta se vydáváme po žluté. Cesta až k rozcestí Pod Falknštejnem je sjízdná s kočárkem. Od rozcestí ke hradu pak vede 220 schodů. Nejprve dřevěné, pak drátěné, bez problémů je zvládla naše dvouletá.

 

Přímo na Falknštejn musíte zdolat jeden žebřík (krátký a v pohodě zvládnutelný i s prckem na ruce), potom už zase pěkně upravené schody. Dohromady jich při cestě tam a zpět od rozcestí zdoláte 600 🙂 Výhledy z hradu ale za to stojí.

 

Až se budete vracet zpět, u auta se můžete posilnit v občerstvení K1. Vaří tu a nebylo to špatné.

Pokud by vám zbyl čas, dejte se od parkoviště ještě kousek po červené směr Mariina vyhlídka. Stačí opravdu kousíček, zajdete mezi skály na pískovou cestu. Tam si dejte nohy nahoru a nechte dětem čas stavět hrady a blbnout. My tam strávili hodinu na jednom místě a stejně nechtěli domů 🙂

 

 

9 rozhleden Jizerských hor, ke kterým se dostanete s kočárkem

9 rozhleden Jizerských hor, ke kterým se dostanete s kočárkem

Jizerské hory, to je kromě nádherné přírody jedna rozhledna vedle druhé. Vyhlídky miluju, takže na loňské dovolené jsem se jich snažila poznat co nejvíc. V tomto článku vám přináším 9 rozhleden, které zvládnete v pohodě s kočárkem (případně k nim můžete i autem). Sami jsme jich prozkoumali 6, zbylé tři mi pomohli dát dohromady někteří z vás. Děkuju a věřím, že článek vás inspiruje k výletům.

1. Královka

 

Pro mě je Královka TOP rozhlednou, a to nejen proto, že se vedle ní nachází obrovské a nádherné dětské hřiště. Z jejího ochozu je totiž opravdu nádherný výhled nejen na Jizerky, ale i na Krkonoše nebo Český Ráj. Na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů, rozhledna je vysoká 23,5 metru. Otevřena je celoročně.

Ke Královce se pěšky dostanete několika způsoby. S kočárkem je ideální cesta z Bedřichova. Půjdete od centrálního parkoviště po cyklotrase 3020. Cesta je asfaltová, mírně stoupá a měří jen 1,5 km.

Druhou možností, jak se z Bedřichova na rozhlednu dostat, je po dětské Mravenčí stezce. Cesta plná dřevěných sošek zvířat žijících v horách je dlouhá cca 3 km. Je s kočárkem zvládnutelná, ale osobní zkušenost nemám.

Pokud přijedete z opačného směru, nechte auto v Hraběticích u kapličky. Pak se dejte po zelené NS (rovněž cyklotrasa 3020) nahoru. Na Královku je to cca 2,5 km. Cesta je opět asfaltová a bez problémů sjízdná.

Pozor si na cyklotrase (z obou směrů) dávejte na řidiče. Trasa je sice vyznačena jako pěší zóna, platí zde rychlost 20 km/h, ale málokdo to dodržuje a v sezóně tu jezdí aut opravdu dost, ačkoli oficiálně smí na Královku vjet pouze ubytovaní. Nebo alespoň v době našeho pobytu byly omezující značky jak z Bedřichova, tak z Hrabětic. Zda to platí celoročně nevím.

Pro děti je pod rozhlednou dřevěné hřiště. Je opravdu obří, s velkým pískovištěm, různými prolézacími stavbami, podzemními tunely atd.

Na Královce se můžete samozřejmě i najíst, ceny i výběr jídla byly velice slušné.

 

 

2. Štěpánka

 

Kamenná, novogotická rozhledna Štěpánka stojí na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor, ve výšce 959 metrů nad mořem.  Vysoká je 24 metrů, nahoru vede 78 schodů.  Nemá klasickou vyhlídkovou plošinu, do přírody koukáte prosklenými okny věže. Otevírací dobu si raději ověřte na webu. Štěpánka je nejstarší rozhlednou v Jizerských horách.

Nejkratší cesta na rozhlednu začíná u chaty Hvězda, 300 metrů od Štěpánky. Je zde placené parkoviště.  Pak po zelené směřujte až k rozhledně. Tento úsek je pro kočárky hodně náročný, kořeny, kamenné schody, ale nesjízdný není.

Můžete vyrazit i delší procházkou. Auto nechejte v Příchovicích a po zelené pomaličku vystoupejte k rozhledně.

Pod rozhlednou najdete maličké dětské hřiště a dřevěný kiosek. Další možností občerstvení se je zmiňovaná chata Hvězda, případně o 250 metrů dál Turnovská chata.

 

 

3. Maják Járy Cimrmanna

 

Až budou děti u Štěpánky fňukat, že už chtějí na to hřiště, vezměte je do Příchovic. Tam kromě Štěpánky čeká ještě jedna rozhledna, Maják Járy Cimrmana. Jde o velmi mladou rozhlednu, postavena byla v roce 2013. Vysoká je 18 metrů a nahoru vede 105 schodů. Otevřena je celoročně.

Najdete ji v areálu U Čápa a bez problémů sem přijedete autem. Součástí areálu je Muzeum Cimrmanovy doby, kde se nachází velká sbírka jeho pozůstalosti včetně některých vynálezů. Rozhledna je přístupná přes muzeum.

Děti budou nadšené z místního lesoparku na Sluneční. Přírodní prolézačky, klouzačky, velké kameny, malé bludiště…to je jen malý výčet toho, čím se děti mohou zabavit. Vede tudy i pohádková cesta.

Budete-li se chtít najíst, zajděte do penzionu U Čápa. Mají tu další veliké dětské hřiště a vaří velmi dobře.

 

 

4. Slovanka

 

Rozhlednu Slovanka najdete v Hraběticích, asi 800 metrů od Ski areálu Severák, kde můžete také zaparkovat. Je to nejstarší kovová rozhledna v Čechách. Postavena byla už v roce 1887. Měří jen 14 metrů a zdoláte 56 schodů, ale výhled na Jizerské hory je z ní krásný. Přístupná je celoročně,  vstupné se neplatí.

Auto můžete nechat buď přímo na výše zmíněném parkovišti, nebo popojet ještě 500 metrů a zaparkovat přímo na parkovišti pod rozhlednou. To je ale malé a může se stát, že už tu nebude místo.

Z horního parkoviště to pak máte asi 300 metrů. Cesta je pohodlná, asfaltová, stoupá mírně. Jde souběžně s lesem, ve kterém v červnu zrály úžasné obrovské borůvky J V lese jsou i velké balvany, děti se nám tu vyřádily a vůbec jim nevadilo, že u rozhledny není žádné hřiště.

Najíst se můžete hned vedle v chatě Slovanka.

 

5. Bramberk

 

Další kamenná rozhledna, Bramberk, stojí jen 5 km od Slovanky, u města Lučany nad Nisou. Stojí na kopci Krásný ve výšce téměř 800 metrů nad mořem. Vysoká je 21 metrů, na vyhlídku vás dovede 96 schodů. Z rozhledny uvidíte například Ještěd, Sněžku, Černou horu nebo město Jablonec nad Nisou. Vstupné bylo symbolické. Otevírací dobu rozhledny si ověřte na stránkách města Lučany nad Nisou – jde zejména o podzimní a zimní období, v letní sezóně (červenec, srpen) je rozhledna otevřena denně.

Autem se k rozhledně dostanete po silnici od Horního Maxova. Parkoviště je přímo pod rozhlednou. Pěšky s kočárkem můžete jít i z Lučan, po silnici, která začíná u pošty. Jen závěr je pak náročnější, když silnice skončí. Na Bramberk vede i krásná červená turistická cesta, nebo z Jabloneckých pasek modrá, ale ty s kočárkem nemáme vyzkoušené.

Na děti tu čeká malé hřiště a ohrada s kozami, které si můžou pohladit. My rodiče oceníme turistickou chatu Bramberk nebo malý kiosek.

 

6. Černá Studnice

 

Rozhledna Černá Studnice leží jen 7 km od Jablonce nad Nisou. Měří 26 metrů, což z ní dělá jednu z nejvyšších kamenných rozhleden Jizerských hor.  K vyhlídce musíte zdolat 91 schodů. Rozhledna stojí v areálu Černá Studnice, ve kterém najdete i restauraci, arboretum a od léta 2019 nové velké dětské hřiště a mini-zoo. Otevírací dobu a cenu vstupného zjistíte na jejich webu.

S kočárkem se k rozhledně dostanete nejsnáze z obce Horní Černá Studnice. Zde nechte auto a po zelené vystoupejte k vyhlídce. Trasa měří zhruba 1,5 km. Ještě před rozhlednou najdete skalní vyhlídku. Z Černé Studnice kromě Jizerských hor a Krkonoš můžete spatřit i Český Ráj s hrady Bezděz, Ralsko a Trosky.

K rozhledně se dá dojet i autem.

 

 

7. Nisanka

 

Nisanku najdete jen 5 km od Černé Studnice, u obce Nová Ves nad Nisou. Je to rozhledna kombinovaná s telekomunikační věží. Měří 35 metrů, vyhlídková plošina se nachází v 24 metrech. Otevřena je mimo zimní měsíce, a jen za příznivého počasí. Seženete tady i malé občerstvení.

K rozhledně se dá vyjet autem a zaparkovat u protějšího penzionu. Z Nové Vsi můžete ale v pohodě vyrazit pěšky i s kočárkem, jen je třeba se držet asfaltky. Cesta je to asi kilometrová.

Nedaleko rozhledny pramení řeka Lužická Nisa. Nemáme ale vyzkoušeno, zda se sem s kočárkem dostanete.

 

8. Císařský kámen

 

Parádní kočárkový výlet je na rozhlednu Císařský kámen. Tato rozhledna byla znovu postavena a otevřena teprve na podzim 2018, na místě původní vyhlídky, která podlehla zubu času. Vyhlídková plošina je v 21 metrech.

K rozhledně se s kočárkem dostanete pohodlně z osady Milíře. Zde u Kiosku zaparkujte a můžete si dát občerstvení. Na děti tu čeká velké dětské hřiště, které je přístupné i v případě, že Kiosek má zavřeno.

Z Milířů je to na Císařský kámen jen 700 metrů. Po cestě budete míjet hřbitov. U něj můžete zajít na Vyhlídku pod Císařským kamenem, nebo si prohlédnout kamenný kruh. Celá cesta je asfaltová. Auta na ni však přístup nemají, takže pro procházku s dětmi naprosto ideální.

Foto Libor Mičan

 

9. Ještěd

 

A na závěr dnešního článku jen krátce zmíním Ještěd. Kdo by tuto dominantu Libereckého kraje neznal J Kromě rozhledny tu najdete i restauraci v oblacích a hotel. Vyhlídky z Ještědu jsou za příznivého počasí opravdu nádherné.  Jen se nezapomeňte vybavit teplejším oděvem, budete ve výšce 1012 metrů a počasí se tu mění každou chvíli.

I na Ještěd můžete s kočárkem. Buď lanovkou, která je nahoře asi za 5 minut, nebo po silnici pěšky od dolní stanice lanovky, tedy z Horního Hanychova. Cesta pak měří 3 km. Já ale osobně bych tudy pěšky nešla, protože tu bývá poměrně velký automobilový provoz.

Pod Ještědem se nachází dětská zážitková trasa – Hravé putování ještědským lesem. Začíná na Výpřeži a končí v Ostašově. Cesta je zpevněná, takže s kočárkem ji zvládnete v pohodě. Měří 3 km a děti se na ní hravou formou seznamují se životem v lese. Pokud parkujete u dolní stanice lanovky, sednete v Ostašově na MHD a dojedete zpátky k autu.

 

P.S. Velké poděkování všem, kdo mi pomohli s fotkami 🙂