Výlet nedaleko Plzně: Mariina vyhlídka u Milínova

Výlet nedaleko Plzně: Mariina vyhlídka u Milínova

Počasí přes Silvestrem lákalo k procházkám. A jelikož nám po promaroděných Vánocích bylo konečně dobře, vyrazili jsme poznávat místo dosud neprobádané.

U obce Milínov (kde se mimochodem nachází i známá Farma Moulisových) je v lese schovaná Mariina vyhlídka. Maličko podobná té v Jetřichovicích 🙂 Jen se při jejím zdolávání tak nezapotíte 🙂 Je to opravdu krásné místo. Dojdete sem naprosto pohodovou procházkou, kterou zvládnete i s kočárkem (pod skálu).

Parkovali jsme v obci u obchodu, cesta nám trvala pěšky něco přes půl hodinky. Trasa v jednom směru měří 2 km.

Z Milínova se dejte nejdřív po cyklotrase. Po pravé straně budete mít ohrady s koňmi. Až vyjdete malý kopeček, budete mít po levé straně odpočinkové místo. Je tu moc pěkný výhled. K vyhlídce ale jděte doprava po žluté značce. Cesta vás povede podél ohrad k lesíku. K vyhlídce je to cca 1,5 km po zpevněné lesní cestě, zpočátku kamenité.

S kočárkem je v pohodě sjízdná, dostanete se s ním až ke studánce. Cesta ke skále pak vede kolem studánky (to už bez kočárku), nebo můžete ještě jít kus rovně, až dojdete k hájovně(v klidu a kočárkem), přímo pod skálu s vyhlídkou. Tudy je to i s malými dětmi příjemnější a snazší. Navíc je tu nádherný les, který láká k postavení domečků pro skřítky.

Výstup na vyhlídku není nijak náročný, zvládnou to i mrňata 😉 Cestou zpátky se pak můžete zajít podívat na koníky z farmy. Než přejdete hlavní silnici, dejte se doleva a koně už zdálky uvidíte. 

 

Ždírecká ZOO

Ždírecká ZOO

Dneska to nebude z hor, ale výlet je to skvělý. Nedaleko Plzně, u města Blovice se v lese nachází maličká ZOO. Ale ne ledajaká. Takhle je totiž plná zvířátek vyřezávaných ze dřeva nebo vyrobených z kovu. Děti si tedy mohou sáhnout na sovu či divoké prase beze strachu z kousnutí 🙂

 

ZOO je umístěna v přírodní rezervaci Chejlava. Je tu klid a hlavně stín. V letních vedrech pro odpočinek jako stvořené. Najdete tu i malý rybníček, kde děti mohou rybařit, takže náhradní věci pro děti s sebou.

Kromě zvířátek je tu pěkné interaktivní dětské hřiště. Poznáte po hmatu živočicha? Víte, které zvíře zanechává jakou stopu? Jak se jmenují lesní a luční květinky a kdy rostou? Moc hezká je i hmyzí stezka, na které se ukrývá 10 kovaných zástupců létavého i nelétavého hmyzu. Vyzkoušet si můžete i skok daleký.

A teď praktické info: Zaparkujte v obci Ždírec, u ždírecké hospody. U ZOO žádné parkoviště není a vjezd do přilehlé ulice je i myslím povolen jen místním. Pěšky od auta půjdete cca 15 minut příjemnou procházkou, děti mohou i na odrážedlech. ZOO je přístupná celoročně, vstupné se žádné neplatí. S sebou můžete mít i psího miláčka, jen nezapomeňte na vodítko a sáček na exkrementy. U vstupu je miska na vodu a také možnost pejska nechat přivázaného, když by byl v pokušení zvěř lovit 🙂 Velkou svačinu sebou. S kočárkem je výlet celý přístupný bez problémů.

ZOO je maličká, ale naše děti se tu zabavily na půl dne. Výhoda pro vás, uvelebíte se někam na lavičku a prakticky pořád o nich máte přehled.