Jizerky s dětmi – 17 rychlotipů na nejhezčí výlety

Jizerské hory jsou tak nádherné. Tolik jiné než mé milované Krkonoše, ale tak úžasné, že se sem chci vracet pořád a pořád. A vždycky najdu místo, kde jsem nebyla. Mám tu kořeny, přesto jsem je začala objevovat až mnohem později, než jiné z našich hor. Je to kraj rozhleden, vodopádů a skalních vyhlídek. Kam se určitě s dětmi podívat? Tady je seznam našich 17 TOP míst 🙂
📍 Mravenčí stezkou na Královku (i s kočárkem, zpočátku náročnější, na vrcholu boží hřiště)
📍 Protržená přehrada (ideálně z Desné, kočárky ano)
📍 Bedřichovská přehrada (s kočárkem z Bedřichova i z Nové Louky, ale po silnici, modrá je v závěru nesjizdná.)
📍 Skalní vyhlídka Finkenstein (výhled na viadukt, bez kočárku, výstup snadný, zábradlí není všude)
📍 Paličník (nádhera, musíte vidět, s kočárkem ze Smědavy téměř pod skálu, na vyhlídku nenáročný výstup)
📍 Vodopády Jedlová (náročnější terén, bez kočárku)
📍 Vodopády Černé Desné (konečně z kopce, pokud to vezmete ze Souše dolů a zpět busem. Bez kočárku, ale pokud máte někoho na pomoc, dáte to)
📍 Vodopády na Černém potoce (s kočárkem na rozcestí 500 m od vodopádu – pak náročný terén + dost do kopce)
📍 Vyhlídka Hajní kostel (nádhera, lze kombinovat s vod. Černého potoka, s kočárkem opět 500 m pod vyhlídku – pak náročný terén, výstup na skálu snadný)
📍 Ořešník a vodopády Velkého Štolpichu (pokud zvládnete cca 400 m převýšení…)
📍 Jizera (luxusní horská cesta, uzounká, plná balvanů + neskutečný výhled. Kočárky ne, výstup na skálu snadný, nahoře držet 🙂
📍 Jizerka a Safírový potok (tady netřeba nic dodávat, prostě úžasné)
📍 Pytlácké kameny (parádní vyhlídka, pro starší děti, trasa cca 10 km)
📍 Karlovský most (hraniční přechod do Orle, nový postaven na podzim 2021, řeka Jizera a okolí je úžasné)
📍 Oldřichov v Hájích – cesta ke skalnímu hradu (interaktivní prvky, dost náročný terén hodně do kopce, kočárky ne)
📍 Oldřichov v Hájích – Viničná NS (ideální pro cyklisty)
📍 Lesopark Na Sluneční (zábava na půl dne, kočárky ano)
📍 Transbordér u Harmštejna
Tak kam se vydáte? Všechna místa jsou úžasná a já prostě v Jizerkách nevím, kam dřív. I proto jsem svého druhého průvodce zasvětila právě jim. Nevíte, kam?  Vybírejte podle fotek v průvodci 🙂

Jizerské hory s dětmi: skalní vyhlídka Finkenstein (2 km)

Milovníci vláčků, zbystřete. V Jizerkách vyrazte do Smržovky. V tomhle městě totiž stojí jeden z nejhezčích železničních viaduktů u nás. Jezdí tu vlaky ve směru Liberec – Tanvald. Viadukt tvoří 9 mostních oblouků, vysoký je 26 metrů a dlouhý 123 metrů. Krásný pohled na něj je pak ze skalní vyhlídky Finkův kámen (Finkenstein), kterou najdete asi kilometr od nádraží.

Od nádraží se dejte po modré turistické značce. K vyhlídce je to sice kousek, zato poměrně dost do kopce. Cesta vede zpočátku okrajovou částí města, později zajde do lesa. Není v žádném případě sjízdná s kočárkem. Vede tudy uzounká pěšinka plná kamenů a kořenů. První skalky vaše děti potěší ještě pod vyhlídkou. Je tu i kraťounký průlez z jedné strany na druhou, určitě se tu zdržíte.

Vyhlídka není vysoká, nahoru vedou kamenné schody se zábradlím, zvládnou sem tedy vylézt i menší děti. Nahoře si je však držte, zábradlí není úplně všude. Vidět tu můžete několik skalních mís. Nejzajímavější z nich je Čertova studánka, která je hluboká 0,5 metru. Nezapomeňte vzít dalekohled. Viadukt je odtud parádně vidět, a když vytipujete čas, kdy přes něj vlak projíždí, budou děti nadšené.