Zimní dovolená za všechny prachy aneb jak to dopadne, když dítě nemá rádo sníh

with 1 komentář

Mám-li jedním slovem zhodnotit uplynulý týden na Šumavě, musím ho označit jako „vyčerpávající“. Už dlouho se mi nestalo, že bych se z dovolené těšila domů. No a částečně si za to můžu sama, jak jinak 🙂

Když jsem nadšeně plánovala letošní zimní týden u Borové Lady, jaksi jsem zapomněla vzít v potaz jednu zásadní věc – že ta naše dvouletá tryskomyš nemusí sníh…Na svou omluvu musím říct, že se to doma tolik neprojevovalo. Naopak, při bobovačce u paneláků byla vcelku spokojená (bobový slalom mezi psíma hovnama na našem sídlišti ale moc neuspokojuje mě)…Jenže ono je holt rozdíl 5 cm nebo půl metru sněhu. Moje představy o tom, jak celý dny s dětma blbneme ve sněhu, bobujeme, stavíme sněhuláky, chodíme na procházku, učíme staršího lyžovat…velmi rychle vzaly za své.

Hned druhý den po příjezdu jsme vyrazili do Kvildy, zapsat staršího do lyžařské školky. A mezitím že půjdem bobovat. Ta sáňkařská dráha ve Skiareálu, to je vám pecka. Byla jsem nadšená a (kupodivu obě) děti taky. To byl ale jedinej den, kdy ta malá tryskomyš byla venku spokojená. Druhý den synovo lyžařský čas prořvala a mohla jsem se stavět na hlavu. Díky bohu, že celej Skiareál byl prázdnej. Pokud jste tam někdo v pondělí odpoledne byl a slyšel to vzteklý uřvaný dítě, věřte, že to bylo to moje. Zachránila nás až místní pekárna a rychlý úprk do chalupy.

A další dny už se vezly v podobném duchu. Malá venku vydržela 15 minut (snad s výjimkou prvního dne) a konec. Jelikož byly hlášené velké mrazy, pořídila jsem jí super teplé rukavice Reima. Jak naivní jsem byla, když jsem si myslela, že si je nechá nasadit…Rukavice (jakékoli) odmítala. Po té čtvrt hodině v nějakých -6 stupních měla ruce rudý a zmrzlý, začala teda kňučet, že to pálí a natahovala ručičky.

Huráá, moje chvíle na Reimy přišla, jásala jsem. Předčasně. Jediný, co si nechala nasadit, byly ty nejslabší prstovky od Větnamců. Ty jí samozřejmě nezahřály, takže byla protivná. A já se fakt snažila. Tahala sem ven duplo, stavěla domečky princeznám a ohrádky koním, vozila jí na bobech do kopce a sjížděla s ní dolů, dělala psí kusy a prd z toho. Pak naštěstí objevila iglů a tam se jí konečně chvíli líbilo.

Čas jsme teda trávili vesměs na chalupě, a to úplně nebylo něco, po čem jsem toužila.

Klidnému pobytu navíc neprospělo to, že jsme si objednali chalupu plnou schodů 😀 To jsem sice věděla dopředu a nijak mi to v tu chvíli nevadilo – naše pohybově zdatné dítě nemá se schody sebemenší problém. Ne, ona ne. Problém jsme měli my s mužem. Ona totiž na těch schodech byla furt. Schody jsme měli v našem pokoji, ve společenském pokoji, a pak hlavní z přízemí chalupy do patra…Takže ani v kuchyni dole jsme nebyli v bezpečí, jelikož dáma si za den osvojila otevírání dveří a bylo vymalováno. Zbytek osazenstva se bavil ve společenské místnosti a my honili naše dítě různě po chalupě 😀

Že by si snad sedla k hračkám, nebo nedejbože k jídlu? Ani omylem. Všude jí bylo plno, všude musela být, všecko vidět, vyzkoušet a kdo jí stál v cestě, ten si užil. Jelikož s námi byla i dvě miminka, nesměli jsme jí spustit z očí, protože její styl „kamarádění se“ se těm prckům (pochopitelně ani jejich rodičům) příliš nezamlouval. Na konci pobytu jsem si připadala jako nejneschopnější matka, která nezvládne ukočírovat svý dvouletý dítě.

Když po 5 dnech ráno vstala se štěkavým kašlem, rozhodli jsme se to zabalit. Bylo mi jasný, že dřív nebo později se k tomu přidá teplota. Starší už chrchlal druhý den a horečkou si prošel noc předtím. Nám do pobytu zbývaly dva dny. Nebylo co řešit. Než jí vzteklou držet v pokoji o 10 metrech čtverečních, to radši pojedeme domů dřív. A mě se opravdu ulevilo, spadlo ze mě to napětí posledních dnů a konečně jsem se trochu dokázala uvolnit.

Myslela jsem si, že letos s nimi pojedu ještě jednou a sama. Tak tenhle nápad jsem si z hlavy vyhnala velmi rychle. Nejbližší pobyt s oběma bude v období tepla, kdy budou moct lítat venku, na hřišti, jezdit na kole apod. Jo a jedu jedině do bezbariérovýho ubytování 😀

P. S. abych si jen nestěžovala 😀  Starší byl skoro celou dobu skvělej. Prvně zkusil lyžovat a já jsem byla mega pyšná, protože on je prostě pohybově fakt nadanej. Bobovačku s ním jsem si užila mockrát. První dny bylo úžasné počasí, mráz, sluníčko, modrá obloha, všude kolem ticho a čistej sníh. I ten pohled z okna chalupy pohladil, dobil baterky. Poprvé v životě jsem stála na sněžnicích a fakt se mi to hodně zalíbilo. Tím lítáním po schodech nahoru a dolů a s bobama do kopce jsem zhubla asi 2 kg 😀 Poznala jsem další krásný šumavský místo a ráda bych ho prozkoumala i v létě.

P. S.2 O ubytování příště.

A co vy a vaše dětičky? Jak si užívají zimu a sníh?

Peklo jménem noční (ne)spaní a co nám nakonec pomohlo

with 1 komentář

O dětech jsem před prvním porodem netušila nic. Nikdy jsem miminko nechovala, natož abych měla nějakou představu o jeho potřebách nebo spánku. Než se mi narodil syn, myslela jsem si, že věty typu Už nikdy se nevyspíš, jsou přehnané. Sice mi rodiče vyprávěli, jak nespící dítě jsem byla já, ale říkala si, že to zveličují.

NO a pak jsem byla vhozena do reality.

Zhruba do 6 měsíců spal syn jako většina kojenců. Přes den si dal 2x 40 minut, v noci se budil na kojení každé 3 hodiny. Spal v postýlce, já měla postel vedle něj. I tak mi přišlo, že ten spánek není nic moc. Vždyť spoustě kamarádek spaly děti od třetího měsíce skoro celou noc. Nebo alespoň zvládly spát delší časový úsek…

 

Zásadní zlom přišel někdy v 7.- 8. měsíci. Přestala jsem ze zdravotních důvodů kojit (a mrzí mě to, teď bych hledala jinou cestu). O pár týdnů později se začal budit každou hodinu, obvykle s velkým křikem. Den co den. V čase kolem úplňku se intervaly zkracovaly i na dvacet minut. Vstávala jsem. Nosila. Konejšila. Vařila Sunar. Podávala dudlík. Počítala, kolikrát vstává. Pila litry Coly a jedla tuny čokolád. Fňukala kámošce do telefonu. Chodila jsem spát v 8 večer, do půlnoci k němu vstával muž, a pak až do rána jsem přebírala štafetu já. Tři noci jsem zvládala nespat, čtvrtou jsme se prohodili a staral se tatínek, abych nabrala trochu sil. A znova…

Tohle období trvalo skoro rok, do cca 20 měsíců. Byli jsme chodící mrtvoly, zatímco synek měl energii za nás všechny. Nenáviděla jsem uspávání a večery. Děsila jsem se každý noci. Z utišujícího „prosím, spinkej, zlatíčko“, se nad ránem stávalo vzteklé a zoufalé „tak už doprdele aspoň chvíli spi“. Byla jsem protivná, unavená, permanentně naštvaná na celej svět. Proč já? Proč jiný děti prostě spí a to naše ne? Co sakra děláme blbě?

Zkusili jsme snad všecko:

 • společné i oddělené spaní
 • spaní v nosítku na mě
 • změnu stravy na noc i přes den
 • vyměnili umělé mléko
 • jestli mu není zima / horko
 • změnili prostředí
 • přestěhovali postýlku
 • jiný čas uspávání
 • změnu rituálů
 • zavedli klidový režim
 • zkusili naopak větší vybití energie před spaním
 • homeopatický sirup Sedalia
 • Nurofen při pocitu, že bolí zuby atd.

Nezabíralo nic, nebo jen na chviličku. Jediné, co jsme nikdy nezkusili, bylo nechat ho vyřvat. Byla jsem sice od svého dítěte dost odpojená, vyšťavená a moje intuice se toulala stovky kilometrů daleko, vyřvání ale bylo pro mě něco nepřijatelného. Neříkám, že jsem nad tím ze zoufalství neuvažovala. Jasně, že jo. Ale tak nějak jsem věděla, že tohle by bylo prostě špatně.

 

Pořád dokola jsme ten spánek řešili. Četla jsem diskuse na netu. Mluvila s kamarádkama, který měly vesměs to štěstí, že jim děti spaly dobře. Stále jsem se ptala proč, vždyť to přece není normální.

Až mi jednou jedna úžasná žena řekla, „tak to prostě přestaň řešit, přijmi to jako fakt, že blbě spí a zařiď se podle toho. Nesleduj hodiny, nepočítej, jak často se budí. To tě jen frustruje a vysiluje“. Tak jsem to zkusila. Chodila spát s ním přes den i večer kolem 8. Doma odpočívala, co to šlo, i za cenu bordelu nebo neuvařeného jídla. Kolikrát si vzala knížku, když si sám vedle mě hrál. Zrušila pracovní pidiúvazek. Přestala jsem si ten odpočinek vyčítat. Zklidnila jsem se. Večer začal uspávat muž, který měl víc trpělivosti, než já a nepřenášel tak na syna nervozitu.

A ono se to pomaličku začalo měnit. Do dvou let se pak budil cca 3x za noc, což už byla oproti tomuhle nádhera. Pak přišlo pro změnu období nočních děsů, které bylo též velmi výživné. Když mu bylo 2 a 3/4, narodila se dcera. On začal spát na pár týdnů celou noc. Teď jsou mu 4 a kousek, a stále je většinou 1-2x za noc vzhůru. Spí neklidně, cestuje, má živé sny. Potřebuje v noci u sebe tátu. Už mám vypozorované, že skutečně musí být doma pohoda, my s mužem v klidu, a pak jsou noci lepší.

 

Ta osvícená žena mi taky doporučila web Prosím, spinkej. Myslím, že ten nám bez nadsázky zachránil život, vztah k synovi, a ukázal jiný pohled na dětský spánek. Vůbec mě tenkrát totiž nenapadlo, že u malých miminek že je časté buzení dokonce žádoucí. Nenapadlo mě ani to, že syn zrcadlí mě a moji nervozitu. Z další noci. Z toho, že nic nestíhám, že jsem utahaná, že nemám žádnou energii a prostor pro sebe. Z toho, že si ho beru do postele, ačkoli jsem byla proti tomu.

Nenapadlo mě, že toho přes den zažívá tolik, že se mu vše v noci vrací a sám neví, co se sebou. Že možná zpracovává nějaké trauma z porodu, který nebyl jednoduchý a byli jsme od sebe separování. Nedošlo mi, že možná tím buzením volá po pozornosti, které mu třeba přes den dávám méně, než by potřeboval. Nenapadlo mě ani to, že možná nemá čas vstřebat změny, které děláme – sice ho vezmeme do společné postele, ale protože se to ani po týdnu nelepší, zkoušíme zas něco jiného.

Když jsem tohle všechno pochopila, brečela jsem. Vážně je možný, že to mizerný spaní je zčásti mojí vinou? Že spoustu těch nervů jsme si mohli ušetřit? Je to dost pravděpodobný. A proto teď, když autorka webu Lenka Medvecová – Tinková, spánková antropoložka mimo jiné, vydala knihu S láskou o dětském spánku, nemohla jsem si jí nekoupit. Dostala jsem odpovědi na spoustu otázek, viděla jsem se v mnoha příbězích. Jo, zas si u ní trochu pořvala. A mám obrovskou potřebu doporučit jí všem, kdo prochází něčím podobným jako my.

P.S. Druhorozené je 20 měsíců. Žádný super spavec to taky není. Stále kojím, hlavně v noci. Spí se mnou v posteli od 4 měsíců. Budí se někdy 10x, jindy 3x za noc. Neřeším to. Jednou se k tomu celonočnímu spánku dopracuje.

Nejdřív se uklidni ty, mami aneb jak mi má dcera nastavila zrcadlo

Děti mě neustále učí. Hlavně to, abych se při jejich (najednou zvláštním) chování ohlédla sama do sebe. Jako dnes. Muž se synem odjeli na chatu. Včera jsme to probírali a já váhala, jestli jet s nimi. Přeci jen se 14 denním mrnětem mi tam dost věcí chybí (mě, Anetce určitě ne). Rozhodli za mě – naložili auto věcmi potřebnými k dalším opravám a prohlásili, že už se nevejdeme.

 

A tak jsem si řekla, že to bude taky fajn. Užiju si den jen s malou, vezmu jí na procházku, když bude spát, taky si odpočinu, dopoledne s ní v šátku uklidím apod. Syn si navíc taky užije jen tatínka, což potřebuje.

Ráno jsem se vzbudila s rozpoložením, které přesně vystihovalo povahu Vah. Věděla jsem, že bych mnohem radši nechala malou spát na zahradě v kočárku, se synem zasela první zeleninu, dívala se do korun borovic a plánovala s mužem další zásahy do stavby. Zůstala jsem ale doma a sama sebe přesvědčila, že mi nevadí strávit nádherný den ve městě.

Koho jsem ale neoklamala, byla dcera. Netušila jsem, že i dvoutýdenní novorozenec tolik vnímá matčinu náladu. Od rána byla uplakaná, neodložitelná. Krom hodiny v šátku prakticky vůbec nespala. Usnout dokázala jen na mém břiše, a pozdě odpoledne odpadla u prsa. Jen jsem se pohla, pláč.

Plány byly fuč. Procházka se nekonala, protože po pár hodinách jejího řevu jsem pak půl dne brečela i já. Naštvaná. Na sebe, že jsem nejela, na chlapy, že si užívají přírody a já chci taky, na celý svět. Na malou, proč proboha bulí a nespí, když den předtím byla ukázkové zlaté hodné miminko.

A když jsem se v podvečer smířila s tím, že teda strávím den v posteli s prckem u prsa, zázrakem se zklidnila, usnula a čtvrtou hodinu v klidu spí. Pravda, u mě. Zatímco já jsem měla možnost si přečíst knížku.

Koukala jsem na ní, říkala si, a tos nemohla být takhle v klidu i přes den? A pak mi to celé cvaklo dohromady. Jak by mohla, když ve mě se mlátí tolik emocí? Sama jsem byla uzlíček nervů, které šestinedělní hormony ještě podpořily. Jakmile jsem se uklidnila já, uvolnila se i ona. Pro mě velká škola. Vím, že u staršího svými náladami jeho chování ovlivňuji, neměla jsem ale ani ponětí, že tohle způsobím i u novorozence.

Nezapomínejme tedy, milé maminky, podívat se nejdříve na své nálady, rozpoložení. Možná pak chování svých dětí pochopíme snáz.