Salcbursko s dětmi: Wagrain a okolí

Konečně to klaplo. Léto v Rakousku. Dcera dorostla do věku, kdy i delší cesty v autě snáší a po covidové pauze jsme mohli vyrazit. Připadala jsem si jak před prvním rande 🙂 Nervózní, jestli splní moje očekávání. Jestli to bude takový, jak si představuju. Rozechvělá. Nedočkavá. V obavách, aby se něco nepo…,víte, jak to s dětma chodí. Rakouské Alpy jsou prostě láska, kterou jen tak něco nepřekoná.

Dopředu říkám, že na naší dovolené jsem neměla jiné zásluhy než výběr ubytování (bude samostatný tip). Téměř všechny informace k výletům jsem čerpala z průvodce Rakouské Alpy s dětmi od Janči Červenkové, který mám naštěstí v tištěné podobně. Je totiž totálně vyprodaný, ale Jana už chystá online verzi. A protože vím, kolik času zabere průvodce sepsat, omezím se u těchto výletů jen na fotky a pár základních informací.

Co se týče lokality, Wagrain byl skvělou volbou. Je to hezké městečko, mezi Čechy hodně oblíbené. Najdete tu vše, co k dovolené potřebujete – restaurace, obchody, několik lanovek a hlavně místní Wasserwelt. Menší aquacentrum, které má venkovní i vnitřní bazény a díky místní kartičce, kterou nám poskytlo ubytování, jsme tu byli denně zadarmo. Neber to 🙂 V okolí jsme navštívily tahle místa.

 

Jägersee

Nádhera – ale co není v Rakousku nádherné, že? Krátký výlet nedaleko Wagrainu kolem tyrkysového jezera. Pohodovka, odpočinkové. Se zdatnými dětmi jste mi hodně doporučovali výše položené Tappenkarsee s Tappenkarseehütte. To jsou ale cca 2 hodiny chůze s větším převýšením. Příště 🙂

 

Grafenberg, Geisterberg a vrchol Sonntagskogel

Oba dva zmiňované kopce od G jsou rájem pro děti. Nahoru vás vyveze lanovka a pak tu můžete strávit celý den. První lanovkou nahoru, poslední dolů a děti toho stejně nebudou mít dost. Rakouská hřiště jsou dokonalá, však posuďte sami.

Mezi těmito kopci najdete vrchol Sonntagskogel (1849 m). V rámci zachování nějaké turistické aktivity (ono ale i po těch kopcích za atrakcemi toho nachodíte dost) jsme se na něj vypravili jeden den z Grafenbergu. (Jen já si vůbec nezapamatovala jméno a mapu nestudovala). Cesta krom toho, že vede samozřejmě do kopce, neskrývá žádné nástrahy. Nahoře nechybí vrcholový kříž (dobré lákadlo pro děti) a ty výhledy, ty teda jsou.

Za dva dny jsme vyrazili na Geisterberg a mně už začal chybět ten klid, který v horách hledám. Ta hřiště úplně nejsou mým šálkem a prostě potřebuju zdolat nějaký ten kopec vlastními silami. Jak já chápu ty horolezce, který to táhne do výšek 😀 I koukla jsem do mapy, co je poblíž, že se projdu. Vidím jezero, potom kopec od S, pořádně nečtu, zavírám mapu a vyrážím. Jezírko (uměle vytvořené) je krásné, najdete tu i lehátka pro odpočinek.

A pak už zase jen stoupání. Čím víc se blížím vrcholu, ohlížím se za sebe a kochám se, tím víc mi přijde, že to tu znám. Že už jsem tohle viděla…Viděla. Přesně 2 dny zpátky. Jen jsem si sem předtím vyšlápla z Grafenbergu. Ano ano, 2x za týden jsem zlezla stejný kopec – Sonntagskogel 😀 Výhledy ale za to stály a já vám pro výstup můžu s jistotou doporučit jít právě z Geisterbergu. Ta cesta je mnohem hezčí.

 

Liechtensteinklamm

Soutěsky milujeme a tahle za to rozhodně stojí. Ale – bývá tu nával. Dorazte sem buď hned ráno, jakmile se otevře, nebo cca hodinu před zavíračkou. Pak se pravděpodobně vyhnete davům. My tu byli večer a s námi asi 5 dalších lidí. Ideální. Víc než hodinku byste na projití potřebovat neměli i s delší kochačkou u vodopádů.

 

Grünwaldsee a výstup na Seekarspitze

Tady to pro mě bylo srdcové místo s asi nejhezčími výhledy. Tady se dá dělat tolik tras, že sem můžete jet xkrát a pořád budete mít kam jít. Jezírek je tu hned několik a všechna jsou krásná. Děti nadchla kuličková dráha. My měli ale jiný cíl – vystoupat na vrchol Seekarspitze, což není pro děti zrovna jednoduché. Popojeli jsme ještě lanovkou k Hochsee a odtud už 1,5 km pěšky s cca 300 m převýšením. Tady ale syna zradila kolena, po nedávných neštovicích se zhoršilo jeho onemocnění a my dva skončili po kilometru.

Muž s dcerou (5 let) pokračovali na vrchol. Nahoru už nevede žádná pohodová cesta, ale pořádný horský skalnatý terén. Nepodceňte kvalitní boty a fyzičku dětí. Sestoupit se zpět dá stejnou cestou (která čekala nás, protože se dost horšilo počasí) nebo pokračovat dolů po hřebeni po červené, která je mnohem náročnější, ale hezčí. Tou scházela další skupinka s malými dětmi a zvládli to bez větších obtíží.

 

Mühlbach am Hochkönig

Lanovkou nahoru na kopec a opět tu strávíte celý den. Děti poděkují 🙂

 

Gainfeldwasserfall

Tenhle moc hezký vodopád najdete nedaleko města Bischofshofen. Z parkoviště je to k němu cca 20 minut chůze prakticky po rovině. Nad vodopád vede stezka, která slibuje nahoře nádherný výhled. To platí, jen si za ním musíte vyšlápnout cca 400 dřevěných schodů 🙂 Za mokra mohou dost klouzat. Nahoře je zřícenina hradu, kolem které se zase dá slézt zpět k autu. Ideální zastávka na cestě z jiného výletu.

Leave a Reply