Slavkovský les – Naučná stezka Kladská

V září 2017 jsme vyrazili do Krušných hor. Předpověď byla nevlídná a bohužel se potvrdila. Čtyři z pěti dnů nahoře lilo a lilo. Krušný jsou holt krušný. Byla jsem tam podruhý, ta první návštěva dopadla skoro stejně. (Na plánovaný třetí pobyt teď v únoru jsem díky mé nemoci pro změnu vůbec neodjela…) Naštěstí dole ve Slavkovském lese bylo počasí milejší, takže jsme změnili plány a jeli zkoumat přírodu tam. A rozhodně nás nezklamala. Osada Kladská se řadí mezi nejkrásnější místa, které jsem doteď poznala.

Kladská rašeliniště patří do CHKO Slavkovský les už od roku 1933. Rašelinišť je v okolí několik, naučná stezka vede jen tím největším – Tajgou. Stezka měří asi 1,5 km a vede po dřevěných chodníčcích. S kočárkem nebo invalidním vozíčkem žádný problém. Čeká tu na vás 8 informačních panelů. Cesta je příjemná, okolo je spousta laviček, kde si můžete odpočinout a pokochat se krajinou.

Auto nechte na parkovišti u Zámečku Kladská. Odkud se i na stezku vychází. Trasa končí asi 200 metrů od parkoviště přes silnici. Kromě bývalého zámečku a několika srubů v tyrolském stylu v osadě nic není. V restauraci si můžete po procházce dát oběd, ceny zrovna lidové ale nejsou. A to nejpozitivnější – na Kladské není mobilní signál – nebo alespoň náš T-mobile tam neměl ani čárku 🙂

Leave a Reply