Východní Krkonoše s dětmi: 7 tipů na místa, kde se celá rodina zaručeně zabaví

Když přijedeme do Krkonoš, chci hlavně chodit, kochat se nádhernou přírodou a výhledy. Zkrátka, strávit každý den na kopci je značka ideál. Krkonoše s dětmi jsou ale o kompromisu – někdy túra, jindy zábava. A ačkoli tam skoro u každé boudy najdete hřiště, někdy to dětem nestačí. Proto (a taky abychom měli motivaci na další náročnější výlety) do programu občas zařazujeme i větší zábavní aktivity. Ve východních Krkonoších je naštěstí možností dost, kam vzít (nejen) děti vyřádit, a zároveň tato místa dobře zkombinujete s turistickým výšlapem. Během letošního červnového víkendu jsme většinu z nich na pozvání Krajiny pod Sněžkou ozkoušeli, a tak vám přináším čerstvý report.

 

1. Baldův svět a bobová dráha Berta

Baldův svět mi doporučoval snad každý a konečně ho můžu doporučit i já vám. Nachází se v Mladých Bukách a je to veliký venkovní areál plný zábavy. Pokud máte děti do cca 10 let, návštěvu si ujít nenechte. Krom hřišť, houpaček, trampolín nebo letního tubingu tu najdete parádní vodní svět včetně brouzdališť a menšího bazénu. Za hezkého počasí tedy plavky s sebou, za horšího vezměte náhradní oblečení, protože voda prostě děti láká 🙂 Našim dětem se nejvíc líbilo obří 3D bludiště, kde se zabaví i dospělí. Klidně tu strávíte půl dne. Negativně hodnotím jen to, že tu je velmi málo stínu.

Kousek od Baldova světa, přímo na parkovišti, kde budete nechávat auto, můžete navštívit i bobovou dráhu Berta. A tu tedy doporučuje můj muž s dcerou všemi deseti (já se zdržuji hlasování, protože podobné atrakce moje tělo úplně nesnáší 😀 ) Ve srovnání s bobovkou v Peci nebo Harrachově je tahle luxusní, navíc měří 1,5 km. Info o vstupném a otevírací době Baldova světa i bobovky najdete na webu.

 

 

2. Emilův lesní svět

Emilův lesní svět je hřiště pod Stezkou v korunách stromů, kterou najdete na konci Janských Lázní. Za návštěvu rozhodně stojí, a to i v případě, že se nechystáte jít na samotnou Stezku. O hřišti se zmiňuji i v průvodci, tehdy bylo velikostně asi poloviční, a i tak za to stálo. Dnes tu najdete dřevěné prolézačky, houpačky, zemní trampolínu, pro nejmenší pískoviště a další. Nejvíc asi lákají vysoké domečky s tobogánem. Hned vedle je restaurace, kde dobře vaří. Vy si můžete dát oběd, zatímco děti budou řádit na hřišti, na které dobře vidíte. A navíc – hřiště je pod stromy, takže je tu stín. Vstupné na hřiště se neplatí.

Pokud byste sem jeli autobusem, vybírejte nejlépe ten, který staví u Hofmanových bud, případně u lanovky na Černou horu. Ze zastávky Lesní dům je to už pěšky celkem daleko.

 

3. Dětský park Kabinka na Černé hoře

Na vrcholu Černé hory, hned za horní stanicí lanovky, najdete další lákadlo pro děti. V parku Kabinka si mohou půjčit šlapací káry, zkusit slack-line, nechybí trampolíny nebo letní tubing. Největším lákadlem je veliká lezecká stěna (vybavení v ceně vstupenky ) a možnost projet se lodičkou na retenční nádrži. Pozor – lodičky jsou pouze pro děti, resp. měly by zvládnout unést 80 kg. Mladší děti si plavčík / obsluha připoutá na lano, kterým si je může přitáhnout. Dcera v 5 letech loďku zvládla s přehledem ovládat, pro náš klid ale byla jištěná právě lanem.

Jednorázové vstupné je 165 Kč / osobu na celý den, ale dle mého je to tu maximálně na 2 hodiny. Na stejném místě si můžete půjčit koloběžku a užít si sjezd zpět do Janských Lázní. Z Černé hory je pak tolik možností, kam se vydat. Třeba na nádherné černohorské rašeliniště, nebo přes hřeben až do Pece.

 

4. Farmapark Muchomůrka

I Farmapark Muchomůrka můžete najít u mě v průvodci, byli jsme tu hned několikrát. Najdete ho mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou. Zabaví se tu podle mě děti do cca 8 let. Mohou se volně pohybovat mezi ovcemi a kozami, podívat se do holubníku, užít si prolézačky, zahrát si venkovní hry, vidět klokana…Rodičům přijde vhod káva a malé občerstvení. My tu vždy strávili cca 3 hodiny. Opět pozor při slunném počasí, je tu málo stínu. K Farmaparku se dostanete pěšky buď z Janských Lázní od parkoviště Lesní dům (což doporučuji, protože vás sem povede herní stezka a je sjízdná i s kočárkem), nebo se Svobody nad Úpou. Přijet blíže autem nelze.

 

5. Herní krajina Pecka

Pokud je něco opravdu pecka, tak je to Herní krajina Pecka. Tu najdete ve Velké Úpě, u horní stanice lanovky na Portášky. A tady si na své přijdou i starší děti, troufám si říct, že třeba i kolem 12 let. Obří dřevěné prolézačky baví i nás dospěláky. Však podle fotek posuďte sami. Pecka je volně přístupná. Můžete sem zajít třeba cestou ze Sněžky, jen počítejte s tím, že se odsud dětem nebude chtít. Vy si zatím odpočiňte ve stínu stromů nebo si dejte na Portáškách něco dobrého. A pokud znáte Skryté příběhy, jeden se odehrává právě v okolí Pecky. Jen pokud dolů chcete jet lanovkou, ohlídejte si, v kolik odjíždí ta poslední. Dolů ale můžete vyrazit i na zapůjčených koloběžkách.

 

6. Relaxpark Pec pod Sněžkou

V Peci je možností, kde se děti mohou zabavit, hned několik. Mají tu třeba hezké městské hřiště u hlavní cesty pod hotelem Horizont, další parádní najdete u lanovky na Sněžku, u přehrady v Bukovém údolí pak pěkný lanový park. V Horizontu je veřejnosti přístupný bazén. My jsme v rámci spolupráce vyzkoušeli Relaxpark a přiznám se, že jsme odcházeli trochu rozpačití. Možná i díky horkému počasí a únavě z túry, možná jistou „zmlsaností“ z Pecky, Emilova nebo Baldova světa.

Bobovka je poměrně rychlá a krátká (což se neodrazilo ale na ceně), dětem se ale líbit bude. V Lemurii najdete hned několik obřích skluzavek, které jsou parádní, jinak ale prolézačky moc nezaujali. Opět tu není moc stínu, ve spodní části hřiště jsou ale stolky se slunečníky. Vstupné nehodnotím, v Peci tak nějak očekávám vyšší ceny všeho. Velkou výhodou ale je, že park je v sezóně otevřen až do 20 hodin. 

 

7. Herní naučné stezky

Co se mi v Krkonoších líbí moc, jsou naučné stezky, které vznikají na čím dál víc místech. V okolí Pece a Janských Lázní jich najdete hned několik. Vřetenovčí stezka vede z Janských Lázní k Farmaparku. Kosí stezka vás provede z vrcholu Černé hory k rašeliništi. Z Pece do Velké Úpy vede Krakonošova zpovědnice, cestou po Hnědém vrchu se zase dozvíte něco o tetřívkovi. Několik pohádkových stezek vám zpříjemní vycházky v okolí Malé Úpy.

 

 

Náš krkonošský víkend jsme zakončili výletem na Sněžku – nahoru lanovkou, dolů přes Obří důl. Jednak jsme byli už dětské zábavy nasyceni, počasí volalo po hřebenovce a ještě tu bylo málo turistů, jednak bylo před dovolenou v Alpách potřeba otestovat operované koleno, zda zvládne tento sestup, a vyzkoušet nové barefoot botky do terénu, kterými nás vybavilo Naboso.cz. Jelikož mě zajímalo hlavně, zda nekloužou, dali jsme si sestup po řetězové cestě (v tu dobu byla ještě otevřená i pro sestup, pozor, teď v létě je možné jít po ní pouze nahoru, ze Sněžky dolů musíte po Jubilejní).

Potkali jsme několik lidí v žabkách, dokonce s dítětem v krosně :O, i paní na podpatcích :O U té tedy nevím, zda mám smeknout, že to dala, nebo kroutit hlavou. Každopádně dcerky Xero i moje pohorky Freet držely jak přibité a do Alp jsme jeli už s jistotou, že jiné boty netřeba. A hlavně, koleno konečně umožnilo túru bez bolesti.

Na Sněžku se s dětmi můžete vydat stejně jako my, nebo některou z dalších cest, každopádně o prázdninách se připravte na davy, jak u lanovky, tak na přístupových cestách.

53 tipů na výlety s dětmi napříč Krkonošemi najdete v mém tištěném průvodci.

Průvodce pro rodiny s dětmi. Krkonoše s dětmi, Jizerské hory s dětmi

Leave a Reply